Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Wysoki porcelanowy ośmioboczny wazon z pokrywą. Brzusiec naczynia rozszerza się w kierunku ramion i zwęża przechodząc w stosukowo wysoką, również ośmioboczną szyję. Na niej spoczywa wysoko wysklepiona pokrywa z kołnierzem, zwieńczona figurą drapieżnego ptaka stojącego na skale.
Powierzchnia wazonu została ozdobiona delikatną ornamentyką floralną z mocnymi akcentami w formie rezerw, czyli wydzielonych pól wypełnionych dekoracją. Brzusiec ozdobiono drzewem sosny i paulowni, na której z jednej strony siedzi feniks, z drugiej unosi się w powietrzu – jest to jeden z popularniejszych motywów w sztuce japońskiej. W górnej i dolnej części brzuśca umieszczono po cztery rezerwy w formie zwieńczenia berła ruyi z przedstawieniami ptaków. Szeroka krawędź rezerw o ciemnej, kobaltowej barwie została ozdobiona złotą wicią roślinną. W najwyższej partii naczynia okalają je dwa pasy zdobień z podziałem pól, wypełnionych powtarzającymi się motywami floralnymi.
Wazon z jego dekoracją jest typowym przykładem zdobienia nazywanego „Imari”, czyli porcelany wytwarzanej w Arita na wyspie Kiusiu. Określenie Imari pochodzi od nazwy portu, z którego wypływały statki z japońskimi wyrobami eksportowymi. Kolorystyka charakterystyczna dla porcelany typu Imari obejmowała podszkliwny kobalt i naszkliwną czerwień żelazową i złocenia. Wyroby dalekowschodnie były niezwykle cenione i pożądane w Europie, dlatego też od XVII wieku produkowano je z przeznaczeniem na rynek europejski jako naczynia dekoracyjne.
W kolekcji wilanowskiej znajdują się jeszcze dwa analogiczne wazony. Zdobiły dawne Pokoje Chińskie zlokalizowane na piętrze korpusu pałacu, zaprojektowane przez Stanisława Kostkę Potockiego.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 90,0 cm, szerokość: 40,0 cm
Rodzaj obiektu
naczynie dekoracyjne
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna