768 Caseburg | 768 Karsibór

Messtischblatt

Jest częścią kolekcji: Mapy archiwalne

Mapa jest załącznikiem do spisu toponimów, wykonanego w ramach zainicjowanego przez pomorskiego językoznawcę dr. Roberta Holstena (1862–1954) projektu, polegającego na zebraniu z przedwojennej prowincji Pomorze w wyniku wywiadów terenowych i kwerendy źródeł nazw obiektów fizjograficznych naturalnych i antropogenicznych oraz miejsc zamieszkanych i niezamieszkanych. Mapy topograficzne typu Meßtischblatt w skali 1:25 000 charakteryzują się bardzo wysoką szczegółowością i dokładnością odwzorowania topografii terenu.

Mapę 768 Caseburg I opracowano i wydano w 1886, skorygowano w 1911, a dodrukowano w 1927 roku. Obejmuje obszar w pobliżu miejscowości Caseburg (Kaseburg), Kreis Usedom-Wollin, Reg. Bez. Stettin, Prov. Pommern, dziś Karsibór, część Świnoujścia, miasta na prawach powiatu, woj. zachodniopomorskie, Polska. Jest jedynym zachowanym egzemplarzem arkusza przedwojennej mapy topograficznej oznaczonego godłem 768, zawierającym dane o lokalizacji obiektów i ich nazw w zasobie archiwalnym Flurnamen Sammlung. Na drukowanej mapie ręcznie naniesiono warstwę z numeracją obiektów fizjograficznych odnoszących się do miejscowości: Garz, Camminke (Kamminke); Friedichsthal, dziś Paprotno (ta i następne – części Świnoujścia); Klüß, dziś Klicz; Werder, dziś Ognica; Caseburg (Kaseburg); Woitzig, dziś Osiecze.

Andrzej Chludziński

Holsten, Robert (1862-1954)
Burkhardt, Robert (1874-1954)
Königlich Preußische Landesaufnahme, Berlin (1875-1921)