Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Malarstwo francuskie
Na tle malinowej kotary 1/2 postaci 3/4 w prawo, głowa wprost młodej kobiety o ciemnych włosach uczesanych wysoko w pukle i spadających w lokach na kark i lewe ramię. W uszach kolczyki z perłowych gruszek, wkoło szyi krótki sznur pereł. ubrana w nisko wyciętą złocistą dworską suknię, haftowaną perłami i przybraną szeregiem wielkich brosz z pereł i brylantów. Z ramion spływa haftowany w złote lilie ciemno-szafirowy płaszcz, podbity gronostajem. Prawa ręka wyciągnięta naprzód, lewa opiera się niewielkiej koronie spoczywającej z prawej strony na stole przykrytym czerwoną materią.
Maria Anna Christina Victoria księżna bawarska z domu Wittelsbach (1660-90), była córką Ferdynanda Marii, elektora bawarskiego, żoną Ludwika, delfina Francji, a siostrą Maksymiliana II Emanuela, męża Teresy Kunegundy Sobieskiej. Z Ludwikiem została zaręczona już w wieku 8 lat i jako przyszła delfina odebrała staranne wykształcenie, władała kilkoma językami. Narzeczonego poślubiła 7 marca 1680 w Châlons-sur-Marne. Gdy trzy lata później zmarła królowa Maria Teresa Hiszpańska, Maria Anna została pierwszą damą na dworze królewskim. Niestety, słabe zdrowie nie pozwoliło jej na wypełnianie obowiązków związanych z tym zaszczytem, czym zraziła sobie męża, który zaczął ja zdradzać. Jej przekleństwem była niekanoniczna uroda (mąż określał ja jako horriblement laide – okropnie brzydką) – na dworze francuskim, wśród sztucznego, agresywnie eksponowanego piękna jej los nie był łatwy. Powiła troje dzieci. Niestety, rozwijająca się przez lata depresja sprawiła, że zmarła przedwcześnie, w wieku zaledwie 29 lat.
Obraz pochodzi prawdopodobnie ze zbiorów Augusta i Aleksandry Potockich, nabyty przed 1850 r. - zob. Inw. z poł. XIX w. (nr 176), nr 519. Następnie wymieniony w Inw. 1877, s. 4 nr 519.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 94,0 cm, szerokość: 94,0 cm
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
olej
Tworzywo / materiał
płótno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna