Ryby w czerwonej misie

martwa natura

Eugeniusz Eibisch odbył edukację artystyczną w latach 1912–1920 w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowniach Jacka Malczewskiego i Wojciecha Weissa. Dwa lata po studiach uzyskał stypendium w Paryżu, gdzie związał się z kręgiem artystów École de Paris, m.in. z Chaimem Soutinem, Mauricem Utrillem i Eugeniuszem Zakiem. Od 1939 roku mieszkał w Krakowie, gdzie rozpoczął pracę jako profesor na macierzystej ASP. W zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie znajduje się obraz Ryby w czerwonej misie namalowany w latach 1963–1964, czyli w okresie dojrzałego malarstwa artysty. Częstym motywem obrazów Eibischa stały się ryby, bażanty i kukurydza. Jest to martwa natura z pogranicza abstrakcji, można bowiem doszukać się pewnych określonych przedmiotów – na tle barwnej, ciemnej draperii stoi czerwona misa z czterema niebieskimi rybami. Obraz został namalowany z górnej perspektywy w ciemnych barwach – czerwieni, ugrze, błękicie, zieleni i szarości. Centrum kompozycji stanowi misa ustawiona po przekątnej. Kolor jest dominantą kompozycyjną obrazu, której celem jest zarówno oddanie treści, jak i ekspresji dzieła.

Beata Małgorzata Wolska

1. Nalepka/naklejka: na verso u góry z prawej; DESA | WORKS OF MODERN ART | Foreign Trade Company | WARSZAWA – POLAND | al. Jerozolimskie 2 | EUGENIUSZ EIBISCH | FISCHES | 80 x 65 OIL/ CANVAS | Washington
  2. Nalepka/naklejka: na verso u dołu z lewej; Ryby w czerwonej misie | wł.autora | Sp/579
  3. Sygnatura: na recto u dołu z lewej; Eibisch