W serwisie prezentujemy obiekty z różnych muzeów w Polsce. Aby informacje były wyczerpujące, czytelne i łatwe do przeszukiwania są publikowane zgodnie ze standardem, który obowiązuje wszystkie muzea.
Opisy obiektów
Obiekty opublikowane w serwisie powinny być wyczerpująco opisane. Należy zapewnić następujące informacje:
-
Numer inwentarzowy / identyfikacyjny
-
Rodzaj obiektu
-
Nazwa, tytuł, podtytuł, nazwy historyczne (jeśli istnieją)
-
Tworzywo / materiał
-
Technika wykonania
-
Datowanie
-
Wymiary całego obiektu
-
Miejsce wytworzenia lub znalezienia obiektu
-
Pełna nazwa właściciela obiektu
-
Aktualna lokalizacja obiektu
-
Sposób nabycia obiektu
-
Informacja o sygnaturach, znakach napisach na obiekcie: typ, położenie, opis, treść
-
Nota popularyzatorska do 2000 znaków
-
Słowa kluczowe
-
Nazwa kolekcji, do której należy obiekt
-
Opis kolekcji do 2000 znaków
Szczegółowe instrukcje jak podawać wskazane informacje znajdują się w szablonie rejestru obiektów w załączniku. Wypełniony szablon jest następnie wgrywany przez panel do zarządzania treścią, do którego dostęp ma każdy Partner.
Typy dokumentacji wizualnej
Obiekt opublikowany w serwisie musi posiadać minimum jedną fotografię odzwierciedlającą jego aktualny wygląd. Serwis pozwala jednak na publikację dokumentacji wizualnej wykonanej pięcioma różnymi technikami:
-
klasyczna fotografia dokumentacyjna – pliki w formatach JPG, TIF
-
fotografia gigapixel – pliki w formacie JPG – fotografia obiektów dwuwymiarowych, która w rzeczywistości składa się z wielu, wykonanych w wysokiej rozdzielności fotografii, połączonych w jeden wielki obraz. Umożliwia bardzo duże przybliżanie obrazu,
-
mapa GIS – pozwala udokumentować i odzwierciedlić na mapie różne zasoby przestrzenne np.: stanowiska archeologiczne, wnętrza i elewacje budynków, drzewostany czy dawne mapy nałożone na współczesne – muzeum musi posiadać własny portal GIS, do którego kierujemy w serwisie,
-
model 3D – muzeum musi posiadać własne konto w portalu Sketchfab, z którego publikujemy modele w serwisie,
-
obraz RTI – pliki w formacie – technika, w której płaskie obiekty rejestrowane są w zmieniającym się oświetleniu, co pozwala lepiej obserwować ich ciekawą fakturę.
Pliki wgrywane są do wspólnego repozytorium z panelu do zarządzania treścią. W przypadku map GIS i modeli 3D embedowane są treści do zewnętrznych portali (ArcGIS i Sketchfab).
Metadane fotografii
Fotografie obiektów powinny być opatrzone metadanymi w standardzie IPTC. Obligatoryjnie należy zapewnić informacje o prawach autorskich do fotografii i warunkach korzystania z niej oraz opis alternatywny wskazujący co znajduje się na zdjęciu (sprawdź też Poradnik jak pisać opisy alternatywne). Pełny zestaw metadanych wraz z instrukcją jak je wypełniać znajduje się w załączniku w szablonie XMP. Metadane zdjęć można opracowywać np. w bezpłatnym programie Adobe Bridge.