Lubelskie fotografie grupowe (tableau) koniec XX – lata 20. XX wieku Muzeum Narodowe w Lublinie

Obiekty

ML/H/F/272 - Przed budynkiem dworca pod dachem od strony peronu stoją, pierwszy od prawej: Leon Przanowski, trzeci - adwokat Edward Rettinger, czwarty - wojewoda Stanisław Moskalewski, szósty - biskup Marian Fulman, siódmy - policjant (komendant wojewódzki?), ósmy - gen. Jan Romer, dowódca DOK Nr II, dalej mężczyźni w melonikach i cylindrach. Fotografia naklejona na tekturę, opisana na odwrociu:

Wizyta prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Lublinie

nieznany

1923

Muzeum Narodowe w Lublinie

ML/H/F/168 - Portrety cyklistów w liczbie 102, podpisane. Większość z nich ma kształt owalny, a także koła i rombu. Portrety okrągłe ułożone są w kształcie roweru: na kołach, kierownicy, siodełku i w dolnej części tableau. Pomiędzy wiciami roślinnymi i drzewami wkomponowane są malowane widoki miasta: teatr, pomnik Unii Lubelskiej, panorama Lublina, cyklodrom. Fotografia naklejona na tekturę, otoczona dwiema złotymi ramkami.

Tableau Lubelskiego Towarzystwa Cyklistów

Stepanow

Muzeum Narodowe w Lublinie

ML/H/F/162 - Tableau Straży Miejskiej w Lublinie. Na tle z motywem liści umieszczone popiersia 61 mężczyzn w owalnych formach. W l.d. rogu narysowana Brama Krakowska, a w p.d. rogu Magistrat. U dołu dwie fotografie grupowe strażaków. W centralnym miejscu owalna fotografia w wieńcu z wizerunkiem Czesława Szczepańskiego, prezydenta miasta Lublina od 20.03.1919 r. do 19.07.1927 r. Druga postać na lewo od Szczepańskiego to Roman Śląski, naczelnik Wydziału Finansowego Magistratu w latach 1917-1927 i 1929-1939, latach 1939-1941 prezydent Lublina. Pozostałe osoby - cywile i strażacy - nierozpoznane. Nad postacią Szczepańskiego herb miasta Lublina. Poniżej wizerunek komendanta straży w owalu ozdobionym hełmem strażackim oraz skrzyżowanymi toporkami i dymem. U dołu tableau rysunek z motywami strażackimi. Narożniki ozdobione motywem roślinnym. Pośrodku daty: 16.IX 1973 - 1923. W p. d. rogu podpis autora rysunku L. Perkosz. Fotografia naklejona na tekturę.

Tableau Straży Miejskiej w Lublinie

nieznany