Rysunki Stanisława Ignacego Witkiewicza Muzeum Narodowe w Lublinie

Obiekty

S/G/1224/ML - Portret mężczyzny w popiersiu, lekko w lewo. Głowa przesunięta ku prawej krawędzi kompozycji. Twarz trójkątna o wyostrzonych rysach i krótkiej brodzie, poddana lekkiej deformacji, modelowana pospiesznymi kreskowaniami. Owal twarzy i zarys ramienia podkreślony pociągnięciami żółtego pastelu.

Portret Józefa Fedorowicza

Muzeum Narodowe w Lublinie

S/G/1225/ML - Portret mężczyzny w popiersiu, 3/4 w lewo. Głowa portretowanego przesunięta w prawo. Twarz o wysokim czole, szerokich, uniesionych do góry brwiach. Oczy migdałowate, nos długi, lekko garbaty, podbródek wydłużony. Modelunek twarzy wydobyty ekspresyjnymi cienkimi kreskowaniami z refleksami zieleni, błękitu i zieleni. Owal głowy podreślony smugami jasnego koloru

Portret Józefa Głogowskiego

1934

Muzeum Narodowe w Lublinie

S/G/1223/ML - Portret mężczyzny. Ujęty w popiersiu, głowa 3/4 w lewo. Twarz szczupła, pociągła, o ostrych rysach. Czoło wysokie, wydłużony nos, głęboko osadzone oczy. Policzki zapadnięte, o wystających kościach, wąskie usta. Włosy z przedziałkiem, rozrzucone. Szyja i ramiona zasłonięte udrapowaną, czerwoną tkaniną. Obrys głowy wykonany zdecydowaną, mocną kreską, twarz modelowana światłocieniowo.

Portret Józefa Fedorowicza

1929

Muzeum Narodowe w Lublinie

S/G/1684/ML - Kompozycja metaforyczna. Na pierwszym planie, po prawej mężczyzna w fioletowym surducie i białej koszuli z żabotem. Na głowie biała peruka. Ręce mężczyzny uniesione do góry, u boku szpada. Za nim fragment wzgórza, na zboczu którego odwrócona tyłem leżąca kobieta. Ubrana w długą suknię z wykrojonym w szpic, odsłaniającym plecy dekoltem. Na stoku, w tle zarysy roślinności, wyżej fragmenty dwóch świerków.

Kompozycja

Muzeum Narodowe w Lublinie

S/G/1683/ML - Kompozycja metaforyczna. W centrum zwężająca się perspektywicznie w głąb droga z postacią idącej kobiety. Kobieta w rozwianej sukni z dekoltem, ręce opuszczone wzdłuż tułowia, dłonie odgięte na bok. Po obu stronach drogi wyłaniające się z wody sylwetki fantastycznych potworów o obłych ciałach i wężowatych głowach zwróconych w kierunku postaci. W tle zarys górzystego krajobrazu. Sylwetki modelowane czernią, miejscami akcenty bieli.

Kompozycja z łabędziami

1916

Muzeum Narodowe w Lublinie

S/G/3646/ML - Portret młodzieńca na sepiowym tle. En face, włosy krótkie, uczesane z przedziałkiem, z grzywką zasłaniającą prawą część czoła. Oczy duże, błyszczące, o regularnych łukach brwiowych. Nos długi, wąski, wydatne usta o falistej linii warg. Po szyją jasny kołnierzyk. Z prawej strony głowy, w tle silne zacienienie, po lewej szerokie, błękitne smugi z zaznaczonym światłem.

Portret Romana Ducha

1936

Muzeum Narodowe w Lublinie

S/G/3647/ML - Portret młodej kobiety 3/4 w prawo, w popiersiu. Czarne włosy sięgające policzków, ułożone w fale, z przedziałkiem. Oczy migdałowate, wzrok skierowanny w lewo, opadające ku skroniom łuki brwiowe. Nos długi, prosty. Zdecydowanie wykrojone usta w lekkim uśmiechu. Portretowana ubrana w kobaltową suknię, ujęta na tle błękitnej kotary (?).

Portret Róży Duchowej

1934

Muzeum Narodowe w Lublinie

R/4835/ML - Portret mężczyzny en face. Głowa o zdeformowanym  kształcie - rozbudowana w części czaszki, zwężająca się ku brodzie, o wyrazistych oczach i zdecydowanie wykrojonych ustach o opadających kącikach. Szyja zniekształcona, tworząca rodzaj sfałdowanego, wąskiego postumentu usytuowanego na blacie stołu. Obok karafka, kieliszek i kilka owoców (?).

Portret mężczyzny

1931