Wyroby szklane wytwórni polskich i europejskich XVIII – XX wiek Muzeum Narodowe w Lublinie

Obiekty

S/CS/1681/ML - Wazon w formie kielicha ze szkła bezbarwnego grubościennego; na sześciobocznej fasetowanej podstawie, trzon zdobiony plastycznie i matowiony w formie owalnego wieńca, wewnątrz którego siedzą dwa ptaszki - kolibry; czara koniczna fasetowana sześciobocznie z płaską krawędzią.

Wazon "Sikorki"

Lalique, Rene

1931 — 1935

Muzeum Narodowe w Lublinie

S/CS/1432/ML - Wazon w formie pucharu na płaskiej okrągłej stopie; czara koniczna, u dołu wybrzuszona. Szkło bezbarwne, powlekane, trawione, matowane i barwionego pudrem szklanym, kolory: odcienie czerwieni od jasnej do bardzo ciemnej bliskiej czerni, żółcień. Pokryty dekoracją reliefową: krajobraz z rzeką i łódkami, na pierwszym planie wysokie drzewa, których splatane korony otaczaja wylew, stopa gładka.
W dolnej części pośród dekoracji wypukła trawiona sygnatura o dekoracyjnej formie:
- Daum / Nancy - umieszczone jedno nad drugim i krzyż Lotryngii utworzony z linii przebiegającej przez pierwsze litery

Wazon z pejzażem wodnym

Daum, Bracia

1900 — 1910

Muzeum Narodowe w Lublinie

S/CS/1407/ML - Wazon o opływowym kształacie; stopa ciemnobrązowa, pogrubiona, kolista, korpus owoidalny, przewężony u dołu, dwustronnie spłaszczony. Szkło bezbarwne, powlekane, trawione, matowane i barwione pudrem szklanym, kolory: odcienie czerwieni, żółcieni i brązu. Pokryty dekoracją reliefową: krajobraz z rzeką i łódkami, na pierwszym planie wysokie drzewa, których splątane korony otaczają wylew, na stopie drobna roślinność.

Wazon z pejzażem wodnym

Daum, Bracia

1910 — 1915

Muzeum Narodowe w Lublinie

S/CS/1395/ML - Wazonik owoidalny, u góry zwężony, krótka szyja i wylew z lekko zaznaczonym kołnierzem;
ze szkła bezbarwnego, matowionego, przy dnie i przy szyi barwionego na kolor żółty. Na powierzchni plastyczny wzór paproci i traw w odcieniach zieleni wyrastających ciemnego obrunatnozielonego pasma wokół dna.

Wazonik

1900 — 1904

Muzeum Narodowe w Lublinie

S/CS/1385/ML - Żardiniera ze szkła grubościennego, bezbarwnego, matowanego, podbarwianego żółtym i liliowym pudrem; na niskiej spiczasto-owalnej podstawie korpus o ściankach pionowo sfalowanych, u dołu lekko zaokrąglony, górna krawędź ścięta. Korpus pokryty warstwą liliową, w niej trawiony wzór roslinny: gałązka fuksji z kwiatami, przy dnie dookoła  pasmo liliowe o nieregularnym wykroju.

Żardiniera

1900 — 1904

Muzeum Narodowe w Lublinie

S/CS/1378/ML - Wazon w formie kuli pionowo spłąszczonej z krótką szyją i owalnym wylewem, szeroko wywiniętym, z płasko sciętym brzegiem; ze szkła bezbarwnego, matowionego, przy dnie i przy szyi barwionego na kolor żółty i fioletowobrunatny. Na powierzchni plastyczny wzór swobodnie rzuconej gałązki klematisu z kwiatami w kolorze fioletowobrunatnym.

Muzeum Narodowe w Lublinie

S/CS/1361/ML - Wazon cylindryczny, lekko rozszerzony ku dołowi, z wyodrębnioną niska stopą i rozchylonym wylewem. Korpus bezbarwny, podmalowany żółtym pudrem  - z wyjątkiem części środkowej. Powlekany warstwą fioletową i brązową; w nich trawiona i polerowana dekoracja roślinna: gałąź glicynii z kwiatami.

Muzeum Narodowe w Lublinie

S/CS/244/ML - Stopa okrągła, lekko uniesiona, trzon tralkowy, z pęcherzykiem powietrza, fasetowany, od czaszy oddzielony pierścieniem i dwoma talerzykami, czasza stozkowata, u nasady zaokrąglona, szlifowana w dwa pionowe rzędy owalnych faset. Dekoracja rytowana: na czaszy dwustronna - z jednej strony owalna tarcza z parą gołąbków połączonych dziobkami stojących na serduszkach w rozbudowanym kartuszu z uszakami, z którego wyrastaja gałązki; po drugiej stronie litery

Kielich

Huta szkła Radziwiłłowska

1750 — 1770

Muzeum Narodowe w Lublinie

S/CS/1620/ML - Wazon o kształcie wrzecionowatym ze szkła grubościennego, matowego, bezbarwnego,  podbarwionego od dołu fioletem, od góry błękitem. Powlekany warstwą liliową i brązowooliwkową; w niej trawiona i polerowana dekoracja roślinna: swobodnie rozmieszczone gałązki werbeny z kwiatami.

Muzeum Narodowe w Lublinie

S/CS/1596/ML - Wazonik w formie tralki z brzuścem silnie rozszerzonym, dwustożkowym, z wąska szyją podwójnie przewężoną; ze szkła bezbarwnego, matowionego, barwionego nierównomiernie  na kolor pomarańczoworóżowy. Na powierzchni plastyczny wzór swobodnie rzuconej szarozielonej gałązki petunii z kwiatami w kolorze szrofioletowym.

Wazonik

Znaleziono 10 obiektów