Zespół zabytków archeologicznych znalezionych na terenie Lubelszczyzny Muzeum Narodowe w Lublinie

Obiekty

Ostroga żelazna - kabłąk w przekroju poprzecznym trójkątny zakończony kółkiem. Szyjka bodźca zwężająca się, na końcu w rozwidleniu przymocowana nitem gwiazdka (widełki z gwiazdką). Jedno ramie kabłąka uszkodzone, drugie w pobliżu nasady bodźca ułamane. Wymiary: długość ok. 11; rozpiętość kabłąka 10; szyjka dł. 3; średn. gwiazdki 2,5(zachowana); średnica kółka na końcu kabłąka 1,5 cm. Surowiec - żelazo. Stan zachowania - jedno ramię kabłąka uszkodzone, drugie w pobliżu bodźca ułamane. Zabiegi konserwatorskie - zakonserwowane (oczyszczone i zabezpieczone przed korozją).

Ostroga

Muzeum Narodowe w Lublinie

Fragment szklanej bransolety zdobionej kilkoma równolegle do siebie biegnącymi spiralnie wokół bransolety żłobkami. Bransoleta w przekroju okragła. Surowiec - szkło, barwa ciemno-brązowa. Wymiary: dł. 4,2; średn. 0,5 cm. Stan zachowania dobry.

Muzeum Narodowe w Lublinie

Sprzączka do pasa zachowana fragmentarycznie wykonana ze srebra, zdobiona . Ramka prostokątna. Przednia część ramki zdobiona trzema wypukłymi sercowatymi ornamentami z wyciętymi środkami w kształcie półksiężyca. Wszystkie wypukłości wyżej opisanego ornamentu oraz krawędzie sprzączki zdobione drobnym granulatem. Surowiec - srebro. Wymiary: średnia grubość 0,4; wymiary boków ramki 3,4 i 3,2 cm. Stan zachowania dobry.

Fragment sprzączki

Muzeum Narodowe w Lublinie

Żelazny grot strzały z wyraźnie wyodrębnionym od tulejki ostrzem; tulejka pełna, płasko sklepana w dolnej partii okrągła; zachowany mały fragment trzpienia

Muzeum Narodowe w Lublinie

Fragment bransolety szklanej zdobionej kilkoma żłobkami, które spiralnie owijają bransoletę. Bransoleta w przekroju poprzecznym okrągła.

Muzeum Narodowe w Lublinie

Fragment bransolety szklanej o okrągłym przekroju poprzecznym, miejscami spłaszczona. Wykonana ze szkła o kolorze żółtym z ornamentem spiralnie owijającego paska.

Muzeum Narodowe w Lublinie

Grot żelazny kształtu lancetowatego. Ostrze z wyraźnym żeberkiem po obu stronach. Tulejka zachowana fragmentarycznie. Surowiec - żelazo. Wymiary: dł. 6,8; szer. ostrza 1; gr. ostrza 0,6 cm. Zabytek zakonserwowano i zabezpieczono przed dalszą korozją. Stan zachowania dobry.

Muzeum Narodowe w Lublinie

Wędzidło zachowane częściowo, składające się z kołka i zamocowanego do niego fragmentu wędzidła. Kółko w przekroju okrągłe, wędzidło w miejscu połączenia z kółkiem również okrągłe, w części środkowej w kształcie kwadratu o zaokrąglonych rogach.
Wymiary dodatkowe: 0,4 cm (śr. przekroju części w miejscu połączenia); 0,9x0,9 cm (przekrój w częsci środkowej)

Wędzidło

nieznane

Muzeum Narodowe w Lublinie

Ostroga żelazna. Kabłąk o trójkątnym przekroju poprzecznym, zakończony zaczepem w kształcie kółka. Bodziec (przedłużenie kabłąka) zakończone widełkami. Jedno z ramień widełek na wysokości otworu złamane, drugie zachowane w całości z otworem dla umocnowania gwiazdki. Opisywany egzemplarz nie posiadagwiazdki, kabłąk z zaczepem jest zgięty, drugi bez zaczepu.

Ostroga

XII-XIII wiek

Muzeum Narodowe w Lublinie

Paciorek typu II, tarczowaty, wypukły. Obie płaszczyzny paciorka zdobione pojedyńczymi liniami rytymi. Bok paciorka zdobiony parą dookolnych bruzd. Widoczne ślady toczenia.

Paciorek

nieznany (autor)

okres wędrówek ludów (około połowy V wieku naszej ery)

Muzeum Narodowe w Lublinie

Paciorek typu VC, stożkowaty. Widoczne ślady toczenia.

Paciorek

nieznany (autor)

okres wędrówek ludów (około połowy V wieku naszej ery)

Muzeum Narodowe w Lublinie

604/A/ML/1 - Żelazne, ozdobne okucie szkatułki.

Okucie

Muzeum Narodowe w Lublinie

162/A/ML - Żelazny grot oszczepu o ostrzu kształtu laurowatego z mocno wyodrębnionym po obu stronach żeberkiem. W przekroju widoczne ostre profilowane ostrza. Tuleja w przekroju okrągła, rozszerzająca się ku końcowi.

Muzeum Narodowe w Lublinie

161/A/ML - Żelazny grot oszczepu. Ostrze laurowate, w przekroju soczewkowate z lekko zaznaczonymi żeberkami po obu stronach. Przejście w tuleję bardzo łagodnie wyprofilowane. Tuleja w przekroju nieznacznie spłaszczonego koła, rozszerzająca się ku końcowi. Wewnątrz tulei zachowane resztki drzewca.

Muzeum Narodowe w Lublinie

604/A/ML/5 - Miecz żelazny, jednosieczny z lekko wygiętym trzpieniem rękojeści, zaopatrzonym w 32 nity. Typ II/III wg Łuczkiewicza.

Miecz

Znaleziono 191 obiektów