Fotografia Mani Żelaznej i trzech koleżanek
1933
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Pamiątki Marjem z d. Żelaznej i Hilela Poznera
Fotografia Hany Hindy z d. Kleczewskiej, matki Hilela Poznera. Fotografia gabinetowa, całopostaciowa, na neutralnym tle, twarz uchwycona w trzech czwartych. Ubrana w ciemny kostium kobieta została sportretowana przy stoliku z obrusem, o który opiera się lewą ręką. W prawej trzyma torebkę. Na lewej piersi gwiazda Dawida – jako znak dyskryminacyjny.
W czasie okupacji niemieckiej matka Hilela Poznera znalazła się w Wielkopolsce, w której wcześniej (do co najmniej 1918 roku) przez wiele lat mieszkała z mężem. Fotografia została wykonana w Koninie, dedykację napisano w odległym o 30 km od Konina Zagórowie. Możemy przypuszczać, że Hana Hinda została przesiedlona do Zagórowa z innymi grupami Żydów z Konina, których część trafiła do getta w Zagórowie funkcjonującego w latach 1940–1942; przebywało w nim 2,5 tys. osób, rozstrzelanych później w pobliskich lasach kazimierzowskich. Nie wiemy, czy kobieta zginęła w tym mordzie, czy trafiła do funkcjonującego na przełomie 1942 i 1943 roku obozu pracy przymusowej dla Żydów.
Od darczyńcy wiadomo, że fotografia zachowała się, ponieważ została przesłana do rodziny w Portugalii – dedykacja na rewersie wskazuje, że wysyłano ją do Salomona Perela i Fiszela. Na rewersie ślady po karcie albumu, do której zdjęcie było przyklejone, oraz przebarwienia po kleju.
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
fotografia
Technika
fotografia czarno-biała
Tworzywo / materiał
papier fotograficzny
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1933
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1932-10-31
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1932-02-22
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna