Krzesło — pastisz mebla gotyckiego
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rysunki inspirowane wojenną historią Diatłowickich
Wyobrażenie babki Jerzego Diatłowickiego, Klary (Chajki), i waliz, kufrów, w które Diatłowiccy być może pakowali pospiesznie dobytek, gdy mieli zostać deportowani z Łucka w głąb ZSRR.
Klara Diatłowicka ukazana po lewej, do kolan; półprofil. Wyobrażona jako kobieta z ciemnymi włosami wystającymi spod białej chusty, opadającej także na szyję. Naszkicowane brwi i nos, brak wyodrębnionych ust. Za nią widoczne walizy, kufry. W tle widoczny inny mężczyzna - do kolan, reszta nóg zasłonięta walizą - odwrócony tyłem, ku nieokreślonej ciemnej bryle (kolumna?), ubrany w ciemną długą do ud szatę, w wysokim nakryciu głowy. To zapewne wyobrażenie pracownika kolei. Po prawej rysunek innego człowieka, ukazanego nieco z boku, konturowo - bez wyodrębniania elementów twarzy, z walizką w prawej ręce. Być może to mąż Klary Józef Diatłowicki.
W krótkometrażowej notacji filmowej „Syberyjski diament”, powstałej na podstawie nagrania wywiadu historii mówionej z Jerzym Diatłowickim z 2016, przebitka z obrazem pojawia się na słowa: "Moją rodzinę wywieziono z Łucka, w czasie tej tak zwanej drugiej wywózki w 1940 roku".
Przemysław Kaniecki
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 21 cm, szerokość: 27.9 cm
Technika
ołówek
Tworzywo / materiał
grafit, papier
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna