"Portret Kobiety" ("Portret Mary Grey Miller")
Obraz
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Porcelanowy, duży okrągły talerz dekorowany w stylu kraak, czyli wczesnych chińskich wyrobów eksportowych. Cała powierzchnia naczynia – lustro, wyraźnie zaznaczony uskok i otok, zdobi floralna dekoracja z elementami geometrycznymi, wykonana jasnym kobaltem w technice podszkliwnej. Lustro zdobi niemal symetryczna kompozycja kwiatowa, kołnierz zaś podzielony jest na osiem rezerw, czyli pól wyodrębnionych krawędzią, wypełnionych dekoracją.
Przyjęło się, że określenie „kraak” bierze się od nazwy portugalskich statków, które transportowały luksusową porcelanę. Kolorystyka tych przedmiotów była utrzymana w dwóch barwach – bieli czerepu i błękicie podszkliwnego kobaltu. Rozkwit porcelany kraak miał swoje miejsce u schyłku chińskiej dynastii Ming.
Popularna i pożądana porcelana doczekała się wielu naśladownictw, zarówno na rynku azjatyckim, jak i europejskim. Prezentowany talerz został wykonany w Japonii, w wytwórniach w Arita, które produkowały porcelanę na eksport. Wzmożona produkcja wyrobów eksportowych, z przeznaczeniem m.in. na rynek europejski, rozpoczęła się od XVII wieku.
Talerz pochodzi z kolekcji Ireneusza Szarka, jednego z ważniejszych polskich kolekcjonerów. Wzbogaca zbiór porcelany japońskiej gromadzonej w pałacu wilanowskim od XVII wieku.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 4,1 cm, szerokość: 27,1 cm
Rodzaj obiektu
naczynie dekoracyjne
Technika
kobalt
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna