Pocztówka - Lublin. Zamek królewski
1916
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Ikonografia fotograficzna Lublina z lat 1890–1939
Krakowskie Przedmieście to najbardziej reprezentacyjna ulica Lublina. Nazwę zawdzięcza położeniu na obszarze poza dawnymi murami miasta, od strony drogi prowadzącej z Krakowa. W XVII wieku bywała nazywana Wielką Ulicą. Jej odcinek od placu Łokietka do placu Litewskiego ukształtował swój wygląd w pierwszej połowie XIX stulecia. Wzdłuż obu stron ulicy powstała zwarta zabudowa kamienic, w których mieściły się domy mieszkalne oraz lokale użytkowe – sklepy, zakłady usługowe, kawiarnie i restauracje. Oddzielnymi budynkami były siedziby hoteli (w tym największych swego czasu w mieście Hotelu Europejskiego i nieistniejącego dziś Hotelu Victoria), sądów oraz urząd pocztowy.
Na wysokości placu Litewskiego oś ulicy ulega załamaniu. W dalszej części ciągnie się zabudowa w większości z XX wieku. Ulica kończy się na wysokości Ogrodu Miejskiego, w miejscu skrzyżowania z ulicą Lipową. Dawniej przebiegała tędy linia obwałowań zabezpieczających miasto od zachodu.
Perspektywę Krakowskiego Przedmieścia z jednej strony zamyka malowniczy widok na Bramę Krakowską oraz Wieżę Trynitarską, oddzielając część Śródmieścia od starszej części miasta. W początkach XX wieku widok ten był często przedstawiany na pamiątkowych pocztówkach. Dziś wyłania się z nich obraz tętniącego życiem miasta z tłumem przechodniów i pierzejami kamienic ozdobionych szyldami reklamowymi.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 8.7 cm, szerokość: 13.5 cm
Rodzaj obiektu
karta pocztowa
Technika
pismo odręczne, odbitka fotograficzna, druk
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1916
Muzeum Narodowe w Lublinie
1890 — 1900
Muzeum Narodowe w Lublinie
1890 — 1900
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna