"Portret Kobiety" ("Portret Mary Grey Miller")
Obraz
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Portret polski
Portret (według przekazu tradycji) Józefa Malinowskiego lub (co bardziej prawdopodobne) Mikołaja Malinowskiego został podarowany do zbiorów Muzeum przez Teresę i Zbigniewa Gnoińskich (1985).
Urodzony w Machnówce (gubernia kijowska) Mikołaj Malinowski (1799-1865) był historykiem i literaturoznawcą, wydawcą źródeł, archeologiem, kolegą Adama Mickiewicza z Uniwersytetu Wileńskiego i członkiem Towarzystwa Filaretów.
Przedstawiony na obrazie mężczyzna w średnim wieku, zwrócony w stronę widza, jest ubrany w płaszcz w odcieniu oliwkowym, podobnym do oliwkowo-zielonej pelisy, w której został ukazany na portrecie pędzla Jana Chruckiego (1810-1885), znajdującym się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie (1847; nr inw. MP 4164 MNW). Na obrazie należącym do zbiorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie nieznany z imienia i nazwiska malarz, być może czynny w Wilnie, zakomponował postać modela w ujęciu popiersiowym, do mniej niż połowy naturalnego wzrostu. Kołnierz płaszcza portretowanego, oblamowany czarnym futrem, odsłania rąbek eleganckiego surduta w kolorze koralowym, dopełnionego białym halsztukiem. Podobnie jak na wizerunku z „warszawskiego Muzeum sztuki” (cytując Manfreda Kridla, autora opracowania Dziennika Mikołaja Malinowskiego – „Kurjer Litewski”, Wilno 1914), twarz ciemnowłosego Malinowskiego okalają bokobrody. Tło gładkie, ciemne (o zielonym odcieniu).
Józef Malinowski; Mikołaj Malinowski; Wilno; około połowy dziewiętnastego wieku; Teresa Gnoińska; Zbigniew Gnoiński.
Agnieszka Woźniak-Wieczorek
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 44,5 cm, szerokość: 36,2 cm
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
olej, fornir
Tworzywo / materiał
płótno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna