"Portret Kobiety" ("Portret Mary Grey Miller")
Obraz
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Okrągły, płytki porcelanowy talerz zdobiony motywami peonii. Lustro naczynia zdobi rozległa kompozycja przedstawiająca kwitnące peonie i powojnik pośród skały i majaczącej w tle balustradki. Uskok naczynia zdobią interesujące, zgeometryzowane ornamenty. Kołnierz naczynia zdobią trzy pary analogicznych kompozycji. Peonia była uważana w Chinach za królową kwiatów, niosła za sobą pozytywne treści symboliczne, stąd tak często pojawia się na obiektach chińskiego rzemiosła artystycznego.
Talerz należy do wyrobów białoniebieskich, które zaczęto produkować w Chinach najpewniej w VII wieku. Przedmioty te zdobiono jedynie niebieskim pigmentem w technice podszkliwnej. Pierwsze tego typu naczynia pojawiły się w okresie panowania dynastii Tang (618 – 906). Przedmioty te podlegały jednemu wypałowi. Oznacza to, że niebieską dekorację malowano na wysuszonym czerepie i dopiero po pokryciu przedmiotu szkliwem, poddawano go wypałowi. Z końcem XIII wieku wprowadzono w słynnych manufakturach w Jingdezhen nową recepturę masy porcelanowej i udoskonalono technologię wytwarzania porcelany. Nieprzypadkowo ośrodki w Jingdezhen słyną z najpiękniejszych przykładów porcelany białoniebieskiej, z mistrzowskiego operowania kobaltem.
Talerz pochodzi z kolekcji Ireneusza Szarka, jednego z ważniejszych polskich kolekcjonerów. Wzbogaca zbiór porcelany japońskiej gromadzonej w pałacu wilanowskim od XVII wieku.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 2,4 cm, szerokość: 23,1 cm
Rodzaj obiektu
naczynie użytkowe...
Technika
kobalt
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna