
Sukienka letnia z paskiem firmy DANA
1967 — 1989
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Wyroby rzemiosła i przemysłu szczecińskiego, Dawne ubiory
Jeden z pierwszych polskich producentów odzieży w Szczecinie po zakończeniu II wojny światowej, Państwowe Zakłady Konfekcyjne, otwarto już w październiku 1945 roku. Na początku produkowały mundury dla kolejarzy, kalesony wojskowe, odzież roboczą i męskie koszule flanelowe. Po przeniesieniu przedsiębiorstwa do nowej siedziby przy al. Wyzwolenia 50 poszerzono produkcję o odzież damską, która szybko zyskała popularność także za granicą.
Do rozkwitu fabryki przyczyniła się między innymi Domicela Mazurkiewicz, szwaczka, która po 5 latach pracy awansowała na stanowisko dyrektora. Dana, jak zdrobniała imię szefowej załoga, stopniowo tworzyła nową szczecińską markę. W 1962 roku zatrudniła utalentowane projektantki: Izabelę Górską-Wójcik, Halinę Karpińską oraz Zofię Zdun-Matraszek. Dobre jakościowo i kolorowe modowe projekty przedsiębiorstwa – przemianowanego w 1967 roku na Zakłady Przemysłu Odzieżowego Dana – stały się hitem wśród Polek i wkrótce zaczęły zdobywać nagrody na ogólnopolskich targach odzieżowych. Do najbardziej popularnych należały kolekcje ubrań damskich wykorzystujące motywy ludowe: kurpiowska i piastowska z sukienkami nazywanymi chłopkami, czy kwiaty polskie, a później także spódnice bananówki, szyte z klinów przypominających kształtem banana. Prosperita firmy skończyła się w latach 90. XX wieku, gdy te państwowe zakłady sprywatyzowano. Obecnie w budynku nieistniejącej już Dany, mieści się hotel o tej samej nazwie.
Na wystawie stałej Hans Stettiner – Jan Szczeciński, Życie Codzienne w Szczecinie w XX wieku można zobaczyć fragment niedużej kolekcji produktów i projektów ZPO Dana ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, do której należy również prezentowana sukienka letnia na ramiączkach, z rozkloszowanym dołem oraz paskiem podkreślającym talię.
Małgorzata Peszko
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 110 cm, szerokość: 100 cm
Rodzaj obiektu
suknia, ubiór damski
Technika
szycie, produkcja fabryczna
Tworzywo / materiał
tkanina drukowana, tekstylia
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1967 — 1989
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1945-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1964 — 1989
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna