Fotografia Haliny z d. Baruch i Józefa Mameloków z córką Magdaleną
ca 1928
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Fotografie ze zbiorów Haliny z d. Baruch Kamińskiej (Mamelokowej)
Fotografia gabinetowa Maxa Mameloka (zob. notę do zdjęcia wcześniejszego w kolekcji), bliskiego krewnego Józefa Mameloka, z czworgiem dzieci. To zdjęcie rodzinne, ojca z jego dziećmi, wiemy jednak z całą pewnością tylko o jednym synu Maxa Mameloka – Arthurze Mameloku, ur. 16.01.1908 r., dzięki aktom Gminy Żydowskiej we Wrocławiu ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego (sygn. 105/81, zob. zdigitalizowany dokument w Centralnej Bibliotece Judaistycznej, dostęp 22.07.2021). A także o jednej córce: w aktach jako zamieszkała w tym samym domu co Max i Eliza z d. Brockmann Mamelokowie jest wymieniona również Ludmilla z d. Mamelok, ur. 18.04.1903, która w 1933 r. była już żoną o dwanaście lat starszego od niej handlowca Stephana Herrnstadta. Arthur Mamelok i Ludmilla Mamelok na zdjęciu – które po ich (i ojca) wieku można datować na (około) 1920 r. – stoją w górnym rzędzie.
Fotografia z krawędziami ząbkowanymi – wydaje się jednak, że ząbkowanie nie jest oryginalne, firmowe (maszynowe), ale wykonane odręcznie, niezbyt wprawną ręką.
Niewiele wiemy o zakładzie fotograficznym, w którym wykonano zdjęcie; działał przy Gräbschenerstr. 36 (obecnie ul. Grabiszyńska). Jedna z fotografii w nim wykonanych znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej i jest datowana na ostatnią dekadę XIX w. (zob. w katalogu Polona, dostęp 24.02.2022).
Przemysław Kaniecki
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
fotografia
Technika
fotografia czarno-biała
Tworzywo / materiał
papier fotograficzny
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
ca 1928
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1937
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
non ante 1935 — 1945
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna