Talerzyk przystawkowy
Talerzyk
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Meble
Konsola ścienna typu architektonicznego o kwadratoweym blacie z trzech stron obwiedzionym mocno profilowanym gzymsem, wspartym na płytkiej łukowato zamkniętej niszy, która w swej dolnej połowie całkowicie się spłaszcza. Przednią krawędź półki powyżej otworu niszy oraz dolną krawędź całej konsoli podtrzymują po trzy małe, prostokątne wsporniki. W pachach łuku niszy umieszczono dwie płaskorzeźbione sylwetki fantastycznych zwierząt, skrzydlatych smoków lub chimer. Wewnątrz niszy znajduje się popiersie mężczyzny, oddane w półpełnej rzeźbie. Pełnoplastycznie rzeźbiona głowa jest ustawiona w ujęciu ¾ w prawo. Twarz jest pociągła o rysach idealizowanych, o długich włosach opadających do ramion, ozdobiona zarostem. Mężczyzna nosi na głowie beret lub kapelusz z dużym miękkim rondem i zwieszającym się zeń piórem. Stojący kołnierz sukni stojący przesłania mu szyję na której zawieszony jest łańcuch z medalem, a ramiona okrywa futrzany kołnierz. Od dołu popiersie zamyka wieniec z winorośli.
Tego typu niewielkie elementy wyposażenia wywodzą się z klasycznego detalu architektonicznego, jakim jest wspornik. W architekturze element ten używany najczęściej parami lub w większej ilości służył do wspierania elementów poziomych jak belki, gzymsy, balkony. Konsolki służyły do eksponowania cennych przedmiotów niewielkich rozmiarów, jak porcelanowe figurki czy niewielkie naczynia. Większe konsole ścienne częstokroć służyły jako podpory pod zegary typu kartel.
Konsola formą i dekoracją nawiązuje do stylu renesansowego, co w dziewiętnastym wieku było jednym z przejawów tzw. nurtu historycznego, odwołującego się do estetyki minionych epok. Meble w podobnym stylu za czasów Augusta i Aleksandry Potockich zdobiły liczne wilanowskie wnętrza.
Konsola jest stylistycznie i warsztatowo spójna z konsolami o numerach inwentarzowych Wil.3240, Wil.3241 i Wil.3242.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 29,5 cm, szerokość: 23,5 cm
Rodzaj obiektu
mebel szkieletowy, podstawa
Technika
rzeźbienie, złocenie
Tworzywo / materiał
drewno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna