Kielich srebrny

kielich srebrny pamiątkowy z 1896 r., grawerowany., kielich

Jest częścią kolekcji: Złotnictwo

Srebrny kielich pamiątkowy ofiarowany przez wikariuszy księdzu Emilowi Zaudererowi w 25. rocznicę kapłaństwa. Ksiądz Zauderer był pierwszym po odejściu jezuitów proboszczem łańcuckiej parafii. Kierował nią w latach 1890-1915. W czasie jego posługi miała miejsce, zainicjowana przez Potockich, wielka przebudowa kościoła farnego prowadzona w latach 1896-1900. Jako ówczesny opiekun fary nadzorował on m.in. prace sztukatorskie bocznych ołtarzy. Przez lata ks. Zauderer udzielał się społecznie, pełniąc funkcję radnego miejskiego, a także współtworząc w Łańcucie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, czy Stowarzyszenie Mieszczan „Gwiazda”.

Ofiarowany mu w 1896 r. kielich ozdobiony został techniką grawerunku i filigranu. Jego czarę zdobi monogram jubilata „EZ” oraz napis o treści: „przewielebnemu księdzu Emilowi Zaudererowi w 25 tą rocznicę kapłaństwa XX Wikarzy J. Ciasnocha, J. Krzyżanowski, K. Bieda, W. Mazanek. I. Komorowski, B. Wojaczyński, K. Wais, F. Kędzior, 25.07.1896 r.”. Od spodu stopy widnieje próba srebra (800) oraz 2 oznaczenia z puncy.

Joanna Kluz

nieznany