"Portret Kobiety" ("Portret Mary Grey Miller")
Obraz
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Figurka Shoulao (Shouxing), boga długowieczności, z charakterystyczną wydłużoną głową w partii czoła, symbolizującą mądrość oraz długą brodą oznaczającą życie. Przedstawiano go z brzoskwinią nieśmiertelności, niekiedy ze zwojem, a także z bocianem lub żółwiem. Shou razem z Lu, bogiem zamożności i Fu, bogiem dobrobytu, tworzą traidę Shou Lu Fu, tzw. Trzech Gwiezdnych Bogów, należących do grupy chińskich nieśmiertelnych. Postacie te są popularne zarówno w kulturze chińskiej, jak i w taoizmie.
Steatyt, nazywany też słonińcem czy kamieniem mydlanym, jest jednym z bardziej popularnych surowców w chińskim rzemiośle artystycznym, i nie tylko. Dzięki wysokiej zawartości talku w składzie tej skały, wahającej się od 30 do 80 procent, steatytu używano do tworzenia różnorodnych przedmiotów, również codziennego użytku. Miękkość kamienia pozwalała na szybkie i niewymagające specjalnych narzędzi obrobienie tego materiału. Stosunkowo dobra dostępność do surowca wpływała na jego powszechność i powiązaną z tym cenę. Kolorystyka kamienia mydlanego jest bardzo szeroka. Skały przybierają barwy bieli, różu, szarości, czerni, czerwieni, brązu, fioletu i zieleni. Najwcześniejsze chińskie wyroby z kamienia mydlanego datuje się na 3000 lat temu. Jedne z piękniejszych, tzw. Qingtian, powstały w latach 420-581.
W kolekcji wilanowskiej znajduje się zespół figurek z kamienia mydlanego. Zdobiły one niegdyś dawne Pokoje Chińskie zaprojektowane i zaaranżowane w początkach XIX w. przez Stanisława Kostkę Potockiego.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 20,1 cm, szerokość: 12,6 cm
Rodzaj obiektu
rzeźba - cała postać
Technika
rzeźbienie
Tworzywo / materiał
słoniniec
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna