Bachus na panterze

Rzeźba

Jest częścią kolekcji: Rzeźby

Bachus na panterze. Marmurowa grupa wykonana została przez nieznanego rzeźbiarza około 1900 r. Przedstawia Bachusa, mitologicznego boga wina i płodnych sił natury, jako nagiego chłopca w wieńcu z winorośli na głowie, siedzącego na skaczącej panterze. Kompozycja ma dynamiczny charakter. Zwierzę ma przednie łapy wysoko uniesione, głowę z szeroko otwartym pyskiem ściągniętą raptownie cuglami przez jeźdźca, mocno odchyloną do tyłu. Bachus lewą ręką przyciska do siebie lejce, prawą rękę ma uniesioną do góry. Jego głowa przechylona jest na prawe ramię. Włosy ułożone w pukle podwiane są do tyłu. Temat rzeźby zaczerpnięty został ze sztuki antycznej. Rzeźbę zapewne nabył Roman Potocki (1851 – 1915 r.), właściciel łańcuckiego zamku, we Włoszech w końcu XIX w. Wystawiona została w nowo urządzonym Ogrodzie Włoskim przed wschodnią elewacją zamku.

Barbara Trojnar

rzeźba