Forma piernikarska
koniec XVII wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Zegary
Wymiary z obudową: wysokość 244 cm, szerokość 56,5 cm, głębokość 28 cm
Zegar podłogowy w trójkondygnacyjnej obudowie szafkowej składającej się z prostego kaptura mieszczącego mechanizm z tarczą zegarową widoczną poprzez okrągły, oszklony otwór w drzwiczkach stanowiących jego przednią ściankę. W bocznych ściankach kaptura zamontowano prostokątne otwory z kratką akustyczną. Korpus w kształcie stylizowanej półkolumny z drzwiczkami umieszczonymi frontalnie, oraz wysoki prostopadłościenny cokół
kryją wahadło i obciążniki. Tarcza ze wskazaniami sekund, minut i godzin trzema wskazówkami na nakładanym cynowym kręgu cyfrowym. Mechanizm ma napęd obciążnikowy, wychwyt hakowy, i długie, ciężkie wahadło na zawieszce stalowej. Osobny napęd przeznaczony jest dla mechanizm chodu, osobny dlamechanizmu bicia godzin i półgodzin oraz osobny dla mechanizm bicia kwadransów. Zastosowano tu grzebieniowy system bicia i wiatraczkowy regulator. Zegar wyposażony jest również w mechanizm repetycji.
Mechanizm z tarczą dopasowane do obudowy. Gładka, polerowana powierzchnia szafki wykonanej z mahoniu, zestawiona z umiejętnie rozmieszczonymi dekoracyjnymi złoconymi plakietkami ornamentu empirowego, stanowi zwartą stylistycznie kompozycję o wysokich walorach estetycznych.
AK
Ekspozycja muzealna, kolekcja wilanowska
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 244,0 cm, szerokość: 56,5 cm
Rodzaj obiektu
mebel skrzyniowy
Technika
fornir mahoniem, bejcowanie, cyzelowanie, czernienie, emalia...
Tworzywo / materiał
drewno; brąz
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
koniec XVII wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
XVIII wiek
Muzeum Zamkowe w Malborku
XX wiek
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna