Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Figura przedstawiająca „songzi Guanyin”, czyli „przynoszącą dziecko”. Siedząca na skale kobieta trzyma na prawym kolanie dziecko. Przedstawiono ją w luźnych szatach o szerokich rękawach, z wysoko upiętymi włosami okrytymi tkaniną.
Rzeźba wykonana jest z pięknej białej porcelany. Guanyin, przedstawiana jako kobieta, jest w buddyzmie chińskim odpowiednikiem buddyjskiej Awalokiteśwary – bodhisattwy uosabiającej współczucie. Postać ta była szczególnie popularna w Chinach i często przedstawiana w sztuce chińskiej.
Figurka powstała w warsztatach w Dehua, w chińskiej prowincji Fuijan. Wyroby z tamtejszych manufaktur, znane również jako blanc de Chine, należą do jednych z najbardziej charakterystycznych dzięki doskonałej bieli porcelany. Porcelana z Dehua była produkowana za czasów dynastii Ming (1368-1644), jednak do Europy trafiła dopiero później, w początkach XVIII wieku. Na Starym Kontynencie zyskała popularność i naśladowano ją w wielu europejskich warsztatach.
W kolekcji wilanowskiej znajdują się jeszcze inne rzeźby przedstawiające Guanyin. Przedmioty te zdobiły dawne, nieistniejące już Pokoje Chińskie, zlokalizowane na piętrze korpusu pałacu. Zaprojektował i zaaranżował je Stanisław Kostka Potocki, a jego myśl kontynuowali jego potomni.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 59,0 cm, szerokość: 36,0 cm
Rodzaj obiektu
rzeźba - cała postać
Technika
malowanie
Tworzywo / materiał
gips
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna