Talerz z sylwetkową panoramą Gdańska
1930 — 1944
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Meble
Reprezentacyjna komoda przyścienna o rzucie trapezu z dwoma dużymi t dwoma małymi szufladami w trzech poziomach i z dwoma płytkimi szafkami o dwóch półeczkach w bocznych ściankach wsparta jest na czterech niskich nogach. Interesujący kształt nadają jej lekko faliście wybrzuszone ścianki i dolne krawędzie ścianek z tzw. fartuchami. Od góry przykryta jest profilowanym, czerwono-szarym marmurowym blatem. O jej wysokim poziomie artystycznym decyduje starannie przemyślana kompozycja kształtu, dekoracji powierzchni pokrytej intarsją i ozdobnych okuć z brązu złoconego. Kształt o rzucie trapezu (tylna ścianka jest nieco dłuższa od przedniej) pozwala lepiej uwidocznić dekoracje bocznych ścianek. Lekko falista powierzchnia daje ciekawsze refleksy odbitego światła, pozwalające w pełni docenić mistrzostwo ebenisty tworzącego skomplikowany wzór ukośnej kratki z różnych odcieni pasków drewna, dających złudzenie głębi. Kompozycje intarsji podkreślają elementy konstrukcji: kratka ujęta w intarsjowane ramki zdobi lica szuflad i drzwiczki szafek, pozostałe powierzchnie, krawędzie, narożniki pokrywa intarsja z motywem jodełki.
Dekoracyjna kompozycja trzech poziomów fasady jest nadrzędna. Akcentowana jest okuciami z brązu złoconego obramującymi i rozdzielającymi poziomy szuflad, stanowiące obramowania krawędzi drzwiczek szafek. Szczególnie rozbudowane są okucia narożników, nóg, fartucha antab szuflad i szyldy zamków. Górny poziom szuflad o analogicznej dekoracji jak niższe poziomy maskuje dwie mniejsze szuflady, nie naruszając kompozycji całości.
Komoda razem z dwoma podobnymi francuskimi meblami wchodziła w skład wyposażenia salonu w nowo zbudowanym apartamencie księżny Izabeli Lubomirskiej. Jej kształt, konstrukcja, rodzaj dekoracji są zbliżone do komody nr inw. Wil.967. Efekt ujednolicenia potęguje zamontowanie niemal identycznych okuć z brązów złoconych.
AK
Meble francuskie, kolekcja wilanowska, apartament ks. Lubomirskiej.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 88,0 cm, szerokość: 148,0 cm
Rodzaj obiektu
mebel skrzyniowy
Technika
fornir, złocenie
Tworzywo / materiał
sosna; dąb; róża; brąz; mosiądz; marmur
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1930 — 1944
Muzeum Zamkowe w Malborku
1700 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1882 — 1886
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna