Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Malarstwo mistrzów Północy
Z kolekcji Stanisława Kostki Potockiego, nabyty prawdopodobnie ok.oło 1821 r. (niezidentyfikowany w Spisie 1821). Na odwrocie obrazu znajduje się nalepka z pieczęcią hrabiego i napisem odręcznym: „Paysage de Boocht”.
Prawdopodobnie „Boocht” lub „Buth” to przekręcone nazwisko Both, które nosili dwaj artyści holenderscy, synowie malarza na szkle z Utrechtu – Jan Dirksz. oraz Adries. Stylistyka pejzażu przypomina prace Jana (, ucznia Gerarda von Honthorsta i Abrahama Bloemaerta), który malował najczęściej krajobrazy górskie i leśne okolice Rzymu. Sztafaż ludzki miał znaczenie raczej drugoplanowe, a scenki rodzajowe wykazywały wpływ Pietera van Laera. Najważniejsza była dla niego natura.
Niewielkich rozmiarów obrazek, własność mMuzeum w Wilanowie, jest bliski pracom Botha. W kompozycji zwracają uwagę przede wszystkim bujne drzewa, rosnące nad rzeczką z brodem, przez który przeprawia się bydło. Z prawej na brzegu spotkanie grupy rozprawiających wieśniaków, którzy zapewne wracają z targu. Dalej w cieniu drzewa kamienna figura, a w głębi, z prawej widok gór.
Spośród wielu obrazów Botha, zachowanych w muzeach i prywatnych kolekcjach na całym świecie, najbliższe wilanowskiemu są jego pejzaże znajdujące się w Luwrze (Pejzaż z wieśniaczką na mule, ok.oło 1645–1650) oraz Fitzwilliam Museum w Cambridge (Pejzaż włoski z górą Socratesa, ok.oło 1635–1641), jak również w Muzeum Narodowym w Poznaniu (Krajobraz włoski z wędrowcami, , przełom lat 30. i-tych – 40.-tych XVII w.).
Dominika Walawender-Musz
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 24,0 cm, szerokość: 34,0 cm
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
olej
Tworzywo / materiał
drewno; dąb
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna