"Portret Kobiety" ("Portret Mary Grey Miller")
Obraz
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Malarstwo włoskie
Grupa biblijnych postaci: Madonna z Dzieciątkiem i św. Janem ukazana została w ujęciu swobodnym i beztroskim. Na swobodny nastrój sceny prócz gestów i malujących się na twarzach pogodnych uśmiechów wpływa fakt, że rozgrywa się w miejscu bezpiecznym i dobrze znanym - w domowym zaciszu. Bliskość zarówno fizyczną, jak i psychiczną postaci artysta oddał poprzez uchwycenie radosnych uścisków, którymi darzą się nawzajem. Sceną pozornie rządzi rozgardiasz, lecz utrzymany w ryzach udatnej kompozycji. Kolorystyka obrazu zamyka się w stroju Maryi: żółty, czerwony, niebieski. Całości dopełnia kolor karnacji zdrowych, rumianych ciałek uwyraźnionych na ciemnym tle. Uderza precyzja, ale i delikatność prześwitująca z materii malarskiej tego dzieła – powierzchnia nie jest idealnie gładka.
Przedstawienie zawiera wiele analogii do obrazów Giovanniego Battisty Salviego. Ten jeden z najbardziej fascynujących artystów XVII w., urodził się w Sassoferrato (stąd jego przydomek), zaś zmarł w Rzymie. Przez pewien czas współpracował z Domenichinem, poprzez którego znalazł się w kręgu wpływów Akademii Carraccich. Kilka z jego obrazów to bezpośrednie naśladownictwa Perugina, Rafaela Jak w tym przypadku) i Tycjana.
Obrazy Sassofferrato cechował nieco archaizujący puryzm, zakorzeniony w dziełach piętnasto- i szesnastowiecznych. Jego Madonny inspirowane były rafaelowskimi, pod względem słodyczy wyrazu dorównywały dziełom Carla Dolciego. Obrazom swym nadawał przyjemny klimat intymności, a pewna ich naiwność stała się szczęśliwą przeciwwagą przemożnej melancholii, która w jego czasach nazbyt zdominowała przedstawienia Najświętszej Panienki.
Dominika Walawender-Musz
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 90,0 cm, szerokość: 69,0; w ramie: 110,5 cm
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
olej
Tworzywo / materiał
płótno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna