Krzesło — pastisz mebla gotyckiego
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Porcelana miśnieńska
Nazwa przedmiotu, tytuł: Miska
Twórca (autor, wytwórnia...): Auffenwerth Johann (?) dekorator
Porcelanowa miska, rozchylona u wlewu, dekorowana przedstawieniami alegorycznymi. Samo naczynie wykonano w wytwórni porcelany w Miśni, natomiast jego dekoracja powstała najprawdopodobniej w Augsburgu. W tym okresie naczynia dekorowano często poza manufakturą – wysyłając białe sztuki do tzw. malarzy domowych (Hausmaler). Miska wilanowska została najprawdopodobniej ozdobiona w warsztacie należącym do słynnego Johanna Auffenwertha (ok. 1670- 1728), zdobiącego miśnieńskie naczynia zarówno polichromią, jak i złotem. Jego córki Anna Elisabeth Wald oraz Sabina Auffenwerth także zajmowały się dekoracją ceramiki, zdobywając uznanie.
Naczynie malowane jest w charakterystycznej tonacji czerwono-fioletowej, z delikatnymi złoceniami. W wydzielonych polach po stronie awersu i rewersu pojawiają się przedstawienia o tematyce alegoryczno-mitologicznej, są to postacie kobiece oraz putta w otoczeniu natury. Wzór malatury zaczerpnięto najprawdopodobniej ze wzorów graficznych, jednak jego konkretny pierwowzór ani znaczenie nie są ustalone. Pozostałą powierzchnię naczynia zdobi skomplikowana dekoracja geometryczna. Na dnie miski przedstawiono amorka na chmurze.
Na początku istnienia miśnieńskiej manufaktury borykała się ona z problemami technologicznymi związanymi z opracowaniem receptur kolorów. Malatury początkowo nie były najlepszej jakości, nakładano je grubymi warstwami, niezbyt dobrze przywierały do powierzchni wyrobu i nie były lśniące ani czyste. Wiele rozwiązań technologicznych zaczerpnięto właśnie z warsztatów złotniczych, takich jak należący do rodziny Auffenwerthów, wytwarzających przedmioty emaliowane. Skład i sposób utrwalania mieszanki używanej do takiej dekoracji okazał się dobrą bazą do eksperymentów mających na celu uzyskanie farb odpowiednich do malowania na porcelanie.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 8,2 cm, szerokość: 17,9 cm
Rodzaj obiektu
naczynie użytkowe...
Technika
farby naszkliwne, złocenie
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna