Plan des Fouilles de Pompeia

Plan ruin

Jest częścią kolekcji: Kartografia

Na przedstawionej mapie, znajduje się plan ruin starożytnego miasta Pompei. Miasto to zostało zasypane popiołem w wyniku erupcji wulkanu Wezuwiusza w południowej Italii w 79 r. po Chrystusie. Pierwsze ślady po tym mieście odkryto w XVI w. Pierwsze prace archeologiczne rozpoczęto w 1748 r. W okresie wojen napoleońskich i panowania w Królestwie Neapolu Joachima Murata, prace wykopaliskowe prowadził francuski architekt, Charles Francois Mazois. W latach 1809-1813 zebrał pierwsze ryciny i plany miasta, które zostały wydane w latach 1824-1838. Najprawdopodobniej na podstawie jego badań opublikowano plan wykopalisk w Pompejach w 1826 r., który znajduje się w zbiorach Muzeum-Zamek w Łańcucie. Na planie przedstawiony został kształt i zasięg murów miasta. Jednak na tym planie mamy szczegółowo zarysowane ulice tylko w zachodniej części. Autor mapy uwzględnił i zaznaczył odkryte wówczas świątynie oraz amfiteatr. Na planie, pod tytułem, w prawym górnym rogu, jest widoczny exlibris biblioteki Potockich z Łańcuta. Mapa jest składana i przechowywana w oryginalnym tekturowym etui. Na nim z kolei naklejona jest stara sygnatura biblioteczna oraz tytuł w języku francuskim: „Plan formuły Pompei”. W XIX wieku panowało duże zainteresowanie badaniami archeologicznymi. Arystokraci i inni zamożni mieszkańcy Europy starali się odwiedzać miejsca oraz muzea, które ukazywały ludziom najnowsze efekty badań. Te podróże niekiedy wynikały jedynie ze zwykłego snobizmu. W zbiorach łańcuckiego Muzeum znajdują się mapy, które są pewną pamiątką po licznych podróżach hrabiów Potockich.

Cucinello et Blanchi

plan miasta, mapa