Plan garanti complet ou le Guide dans Paris

Plan miasta

Jest częścią kolekcji: Kartografia

Występuje w ścieżce edukacyjnej: Podróże małe i duże

Na prezentowanym obiekcie znajduje się plan ufortyfikowanego Paryża z 1858 r. Plan powstał w czasach. II Cesarstwa Francji, pod panowaniem cesarza Napoleona III – bratanka Napoleona I. Plan obejmuje całe miasto Paryż wraz z jego obrzeżami. Jest dość szczegółowa i uwzględniono na niej wszystkie ulice, place i najważniejsze urzędy. Kolejna rzecz to zaznaczony przebieg linii kolejowej. Wzdłuż granic miasta, które oznaczono kolorem czerwonym były usypane fortyfikacje o charakterze ceglano-ziemnym. Na przedpolach stolicy Francji znajdowało się 14 fortów broniących dostępu do granic miasta. Twierdza została wzniesiona w czasach króla Ludwika Filipa Orleańskiego w latach 1841-1844. Na czterech krawędziach planu są widoczne legendy mapy. W zbiorach łańcuckiego Muzeum znajdują się mapy, które są pewną pamiątką po licznych podróżach hrabiów Potockich, na odwrocie planu są dwa exlibrisy ich biblioteki. Podobnie jest w tym przypadku. Mapa jest składana i przechowywana w tekturowo-materiałowej oprawie.

nieznany

plan miasta