Ludwik XIV na koniu

Posążek

Jest częścią kolekcji: Rzeźby

Brązowy posążek przedstawia Ludwika XIV siedzącego na wspiętym koniu, w stroju i pozie rzymskiego imperatora, w peruce na głowie. W prawej ręce odsuniętej od torsu trzyma regiment, lewa zgięta w łokciu dzierżyła lejce. Król ubrany jest w tunikę i płaszcz spięty na prawym ramieniu. Ma na sobie pancerz zdobiony stylizowanymi motywami orłów i lilii burbońskich. Rzeźba ustawiona jest na drewnianym, pomalowanym na czarno postumencie.

Jej twórca nie jest znany. Wzorowana jest na figurze konnej elektora bawarskiego Maksymiliana II Emanuela (1662-1726) wykonanej w 1714 r. przez Guillielmusa de Grofa, niderlandzkiego rzeźbiarza i brązownika. Posążek należy datować po 1714r. Pochodzi on z kolekcji księżnej Izabeli Lubomirskiej (1736-1816), właścicielki łańcuckiego zamku. Obecnie eksponowany jest w Bibliotece.

Barbara Trojnar

rzeźba