Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Podręczny przybornik z pałeczkami i nożem, połączony za pomocą sznurka z uchwytem do zawieszania na pasku. Jedwabny sznureczek zakończony chwostem spina barwiony na zielono kościany koralik z przewężeniem, które obejmuje z dwóch stron wspomniany sznureczek. Pochewka oraz pałeczki i oprawa noża zostały wykonane z trzciny okutej metalem. Głownię noża opracowano w stali. Mosiężna sprzączka zawieszana na pasku zakończona dekoracyjnym, ażurowym uchwytem, została ozdobiona złoceniem i wizerunkiem smoka.
Zestawy złożone z noża z pałeczkami, czasem również połączone z innymi przyborami, były dość powszechne w Chinach za czasów mandżurskiej dynastii Qing (1644-1911). Pozwalały one na tradycyjne spożywanie mięsa w kulturze Mandżurów, czyli odkrajanie go tuż przy kości. Chińska tradycja (Han) zakładała przygotowanie drobnych kawałków umożliwiających od razu jedzenie pałeczkami. Z tego powodu Mandżurowie chcąc zachować swoją kulturę jedzenia, zakładającą opisane powyżej czynności, musieli nosić przy sobie swoisty przybornik.
Przedmiot ten trafił do kolekcji wilanowskiej przypuszczalnie jako ciekawostka, interesująca dla Europejczyków z powodu tak odmiennej, i przez to owianej pewną tajemnicą i niedopowiedzeniem, kultury chińskiej. W XIX wieku moda na Orient uległa nasileniu, wobec czego chętnie nabywano przedmioty o proweniencji dalekowschodniej. Przypuszczalnie opisywany zestaw był elementem wyposażenia dawnych, nieistniejących już Pokojów Chińskich, zlokalizowanych na piętrze korpusu pałacu.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 33,0 cm, szerokość: 1,5 cm
Rodzaj obiektu
przedmiot użytkowy
Technika
mieszana, pasamonicza, kucie, odlew, niklowanie, złocenie, barwienie
Tworzywo / materiał
drewno; kordonek; jedwab; mosiądz; stal; kość; trzcina
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna