Talerz z sylwetkową panoramą Gdańska
1930 — 1944
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Porcelanowa czarka o ośmiopłatkowym pofalowanym brzegu, na niskiej stopce. Dekoracja naczynia obejmuje zarówno ścianki wewnętrzne jak i zewnętrzne, oraz jego dno. Denko czarki zdobi rezerwa kwadratowa z zaokrąglonymi narożami. Rezerwa to pole wyodrębnione krawędzią, wypełnione dekoracją. W tym przypadku jest to przedstawienie typowego chińskiego krajobrazu z brzegiem porośniętym drzewami, z zatoką ze spiętrzonym masywem górskim w tle.
Ścianki czarki podzielone na segmenty zdobione są z dwóch stron. Na ściankach zewnętrznych kobaltowe pola odpowiadają wewnętrznym białym, a pola białe wewnętrznym kobaltowym. Prószone kobaltem powierzchnie dodatkowo zdobi złota dekoracja z przedstawieniami krajobrazowo – architektonicznymi, z niewielkimi postaciami w łodziach płynącymi niespiesznie w otoczeniu przepięknych, urokliwych scenerii. Białe pola wypełnione są różnorodnymi motywami kwiatowymi. Stosunkowo oszczędny i subtelny rysunek w połączeniu z wysublimowaną złotą dekoracją na kobalcie tworzy tchnącą spokojem, harmonijną całość.
Niniejszy przedmiot był elementem wyposażenia amfiladowo połączonych pomieszczeń tworzących dawne Pokoje Chińskie. Zostały one zaprojektowane i zaaranżowane przez Stanisława Kostkę Potockiego, współwłaściciela rezydencji wilanowskiej, wielkiego kolekcjonera i miłośnika sztuki.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 7,2 cm, szerokość: 14,5 cm
Rodzaj obiektu
naczynie użytkowe...
Technika
szkliwienie
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1930 — 1944
Muzeum Zamkowe w Malborku
1700 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1882 — 1886
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna