Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Grafika
Prezentowana mapa Europy posiada w tytułowym kartuszu datę, która symbolizuje przełom w tradycyjnym porządku Europy, a szczególnie Francji – 1789. Tego roku wybuchła wielka rewolucja zwana rewolucją francuską, na skutek której dokonały się w tym kraju głębokie zmiany polityczno-społeczne, promieniujące na inne kraje starego kontynentu. Odbiły się również na sprawach pomniejszych, jak np. druki kartograficzne.
Wilanowski egzemplarz mapy posiada dedykację dla króla, a kartusz uwieńczony jest herbem z liliami burbońskimi. Tymczasem znane są egzemplarze tej samej mapy, na której wspomniane odwołania do ancien régime’u już nie występują; miejsce herbu burbońskiego pod koroną zajęła dekoracyjna waza, a w opisie król został pominięty. I tak właśnie wielka historia kreśli nowe wersje map; tym razem nie przesuwając linie granic, lecz niwelując ślady starego porządku.
W opisie naszej mapy widnieją nazwiska trzech twórców; najbardziej wyeksponowane – DELISLE – odnosi się do francuskiego kartografa i geografa królewskiego Guillaume’a Delisle’a (1675-1726). Prowadzone przez niego w ramach Académie Royale des Sciences badania i obserwacje astronomiczne przekładały się na bardzo dokładne (jak na ówczesne czasy) mapy. Ich wartość była przede wszystkim naukowa, mniej uwagi poświęcano stronie dekoracyjnej – w przeciwieństwie do wcześniejszych publikacji kartograficznych, szczególnie tych drukowanych w Niderlandach. Mapy według Delisle’a wydawane były wiele lat po jego śmierci, a do ich spopularyzowania przyczynili się spadkobiercy jego warsztatu; Philippe Buache (1700-1773) i Jean-Claude Deazauche (1770-1824). Pierwszy z wymienionych pobierał nauki u Delisle’a, a także był jego zięciem. Dezauche nabył prawo do publikowania prac autorstwa Delisle’a i Buache’a w roku 1780 od bratanka tego ostatniego, Jean Nicholas Buache’a. Opierając się na wzorach poprzedników, nie pozostał bierny; wydawane ryciny kartograficzne aktualizował i wzbogacał o nowe ustalenia naukowe. Wskazuje na to zawarte w kartuszu wyjaśnienie „Revue et Augmentée” – przejrzane i poszerzone.
Mapa wykonana jest w technice miedziorytu z nawierzchniowo nakładanym kolorem, który został wykorzystany do podkreślenia przebiegających między państwami granic.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 50,5 cm, szerokość: 62,0 cm
Rodzaj obiektu
przedmiot kartograficzny
Technika
miedzioryt
Tworzywo / materiał
papier
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna