Neueste General-, Post- u. Strassenkarte der Markgrafschaft Mähren

Jest częścią kolekcji: Kartografia

Obiekt, który widzimy przedstawia mapę drogową Marchii Morawskiej w granicach monarchii Austro-Węgier. W 1867 r. cesarstwo Austrii przekształciło się dualistyczną monarchię Austro-Węgry. Państwo to dzieliło się na część zwaną Przelitawią, czyli Austria, Tyrol, Chorwacja, Czechy, Morawy, Śląsk Cieszyński, Galicja z Bukowiną oraz na Zalitawię, tj. tereny Królestwa Węgier. Prezentowana mapa dotyczy terenu leżącego na terenie Przedlitawii. Marchia Morawska (lub Margrabstwo Morawskie) była krajem koronnym w ramach cesarstwa Austrii, a później Austro-Węgier od 1849 do 1918 r. Jej stolicą było miasto Brno, w którym obradował Sejm Krajowy, w języku niemieckim i czeskim. Graniczyło ono z Czechami, Galicją, Węgrami oraz Prusami, a później z Niemcami. Wydawcą tej mapy było wydawnictwo Artaria & Compagnie w Wiedniu. Zostało założone w 1770 r. przez Carla Artarie jako wydawnictwo dzieł sztuki i map. Od 1779 r., wydawnictwo rozszerzyło działalność o muzykę m.in. przez współpracę z kompozytorem Josephem Haydnem. Wydawnictwo zaczęło upadać w XX w. W 1932 r. ostatecznie zostało zamknięte. W zbiorach łańcuckiego Muzeum znajdują się mapy, które pamiątką po licznych podróżach hrabiów Potockich. Podobnie jest w tym przypadku. Mapa jest składana i przechowywana w oryginalnym tekturowym etui.

Artaria & Compagnie w Wiedniu

druk

tektura, papier

XIX/XX wiek