Talerzyk przystawkowy
Talerzyk
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Ten niewielki czajniczek został wykonany ze skorupy orzecha kokosowego i cyny. Brzusiec czajnika w formie ściętej od góry połówki kokosa połączono z cynowym odlewem właściwego naczynia. Stopa przedmiotu wspiera się na trzech niewielkich, schodkowo wyciętych nóżkach. Esowaty dziobek u jego nasady, w miejscu styku z kokosową okładziną, ujęto dekoracyjną rozetką. W górnej części brzuśca przymocowano półkolisty, wysoki uchwyt, również ozdobiony u nasady rozetkami.
Skorupa orzecha kokosowego została ozdobiona dwiema reliefowymi scenkami w rezerwach. Rezerwą określa się pole wyodrębnione krawędzią, wypełnione dekoracją. Tu każda z nich prezentuje scenerie krajobrazowe z elementami architektury charakterystycznej dla sztuki dalekowschodniej.
Czajnik z pewnością miał pokrywkę, która jednak nie zachowała się. Ciekawostką dotyczącą tego przedmiotu jest osad herbaciany, który przetrwał na dnie czajnika do czasów współczesnych.
Czajniczek jest dość nietypowym przedmiotem. Przypuszczalnie do kolekcji wilanowskiej włączył go Stanisław Kostka Potocki. Był on autorem koncepcji i aranżacji wyposażenia nieistniejących już Pokoi Chińskich, dawniej zlokalizowanych na piętrze głównej części pałacu. Materiały archiwalne wskazują, że ten interesujący przedmiot zdobił przestrzenie Pokoi Chińskich.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 16,5 cm, szerokość: 13,0 cm
Rodzaj obiektu
naczynie użytkowe...
Technika
rzeźbienie, odlew, lutowanie, toczenie
Tworzywo / materiał
łączone, orzech kokosowy, cyna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna