Elewacja skrzydła południowego

Jest częścią kolekcji: Fotografia

Elewacja skrzydła południowego zamku w Łańcucie od strony dziedzińca głównego
Fotografia przedstawia elewację XVII - wiecznego skrzydła południowego zamku w Łańcucie od strony dziedzińca głównego. W skrzydle tym znajduje się brama przejazdowa zamknięta półkolistą arkadą, prowadząca na dziedziniec gospodarczy. Nad bramą umieszczony jest XVII-wieczny kartusz z tarczą z herbami. Mur elewacji przy sieni pokryty jest pnączem. Fotografia wykonana została przez dr Józefa Piotrowskiego (1873-1939), lwowskiego historyka sztuki. Od 1 VI 1920r. do 1929r. pełnił on funkcję konserwatora zabytków przy Lwowskim Urzędzie Wojewódzkim (zob. Piotr Lasek, Inwentaryzacja zabytków architektury w lwowskim okręgu konserwatorskim 1920-1939. Szkice z dziejów, Instytut Sztuki PAN, Warszawa 2020, s. 32-62). Jest on autorem wydanego w 1933r. we Lwowie opracowania Zamek w Łańcucie. Zwięzły opis dziejów i zbiorów oraz autorem dokumentacji fotograficznej zamku w Łańcucie, jego wnętrz i zbiorów, stanowiących dziś własność Muzeum-Zamku w Łańcucie (m.in. albumy, t. I-X, Lwów 1936) oraz Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie (albumy, t. I-IX, Lwów 1929).
Barbara Trojnar

Piotrowski, Józef (1878-1944)

fotografia

fotografia