Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Porcelanowa figura dekorowana podszkliwnie kobaltem z naszkliwnym zdobieniem, czerwienią żelazową, czernią i złoceniem. Figurka przedstawia japoński motyw bijin, co znaczy „piękna kobieta”. Stojąca postać to kobieta z klasycznie upiętymi czarnymi włosami, podtrzymująca formalną szatę zwaną uchikake. Z przodu u dołu strój ozdobiono bambusowym płotkiem z czterema królikami pośród traw. Górna partia szaty została pokryta zwisającymi liśćmi glicynii z zawieszonymi na nich motywami małych bębenków oraz na kobaltowym tle kwiatami wiśni z delikatnie stylizowanymi złotymi gałązkami z liśćmi. Dolna i boczne partie uchikake udekorowano powtórnie motywami królików pośród traw – przy płotach kobaltowych. Krawędzie tkaniny zamykające partie stroju tworzą bordiury z przestylizowanymi motywami chryzantem i liści glicynii oraz z gęstym ornamentem opartym o motyw chmur.
Japońska piękność – bijin – to motyw popularny w epoce Edo, przedstawiany w rzemiośle artystycznym w scenach figuralnych, jako zwieńczenie pokryw naczyń lub jako samodzielna figurka. Tego typu wyroby produkowane były w japońskiej manufakturze Arita zlokalizowanej na wyspie Kiusiu z przeznaczeniem na eksport na rynek europejski.
Obiekt ten wraz z analogicznym o numerze inwentarzowym Wil.2221 najpewniej notowany jest w inwentarzu zbiorów dalekowschodnich kolekcji wilanowskiej z1832 roku, spisanym na zlecenie Aleksandra Potockiego. Lokoniczność zapisów w inwentarzu pozwala jedynie na prawdopodobne zidentyfikowanie pary figur bijin w spisie dotyczącym Pokoi Chińskich urządzonych przez Stanisława Kostkę Potockiego.
Hasła kontekstowe: Aleksander Potocki, bijin, chryzantema, Edo, glicynia, Imari, Kiusiu, królik, Pokoje Chińskie, Stanisław Kostka Potocki, uchikake, wiśnia
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 46 cm, szerokość: 0 cm
Rodzaj obiektu
rzeźba - cała postać
Technika
kobalt, szkliwienie, złocenie
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna