Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
miejsce powstania: Arita, Japonia
twórca (autor, wytwórnia): nieznany
Niewielki porcelanowy stoliczek z pełnoplastyczną scenką rodzajową. Stoliczek w formie nieregularnego wielopłatkowego blatu na trzech esowatych nóżkach – dwóch z przodu, trzeciej z tyłu. Na płaskiej powierzchni blatu znajdują się dwie postacie kobiece – gejsze: po lewej siedząca, przysłaniająca twarz wachlarzem, po prawej stojąca. Za nimi umieszczono komplet w postaci dwóch beczkowatych waz i wąskiego wazonu z wysoką szyjką między nimi. Z przodu znajdują się mniejsze przedmioty – czarka na talerzyku, imbryk i dwa pudełeczka.
Kolorystyka zdobień stoliczka, figur i pozostałych drobiazgów jest bardzo stonowana i ogranicza się do czerni, czerwieni i złota. Powierzchnia stoliczka, talerzyk i stroje kobiet udekorowano czerwonozłotymi kwiatami wiśni. Wazy i wazon z przodu i z tyłu zdobi motyw irysów. Stylizowana dekoracja kwiatowa pokrywa znaczną powierzchnię przedniej części nóżek. Czarne akcenty stanowią fryzury gejsz, fragmenty ich strojów. Krawędź stolika, krawędzie wylewów naczyń i jeden z pojemników w całości pozłocono.
Tego typu wyroby produkowane były w japońskiej manufakturze Arita zlokalizowanej na wyspie Kiusiu z przeznaczeniem na eksport na rynek europejski.
Scenka umieszczona na stoliczku przypuszczalnie przedstawia uproszczoną ceremonię parzenia herbaty, której przebieg i zasady są ściśle określone. Opisywany obiekt to okimono, czyli niewielki japoński przedmiot dekoracyjny. Wilanowski stoliczek jest nietypowym przedmiotem, raczej niespotykanym w innych kolekcjach.
Hasła kontekstowe: Arita, gejsza, herbata, irys, Kiusiu, okimono, wiśnia
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 8,4 cm, szerokość: 12,2 cm
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna