Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Porcelanowa czarka o dzwonowatym kształcie, na stopce, z lekko rozchylonym wylewem w formie pierścienia. Niezwykły kolor czarki i głębia jej zdobienia powstała poprzez nadmuchiwanie przez rurkę i gazę rozdrobnionego proszku kobaltowego na powierzchnię naczynia, i następnie pokrycie jej szkliwem. Złotą dekorację wykonano po wypaleniu czarki malując ją odpowiednio przygotowanym złotem. Zachowała się jedynie fragmentarycznie - ze względu na charakter zdobień najbardziej narażona na zniszczenie. Najlepiej widoczne są dekoracje floralne, głównie peonia, oraz na pierścieniu wylewu ornament ciągły o motywie chmur.
Czarka powstała najpewniej w 1. poł. XVIII wieku, w erze Kangxi (1662-1722) dynastii Qing, w okresie rozkwitu porcelany chińskiej.
Ten interesujący i rzadki przedmiot po raz pierwszy notowany jest w inwentarzu zbiorów dalekowschodnich kolekcji wilanowskiej z 1832 roku, spisanym na zlecenie Aleksandra Potockiego. Znajdował się w obecnym Pokoju Średnim – w Pokojach Chińskich, na piętrze korpusu pałacu, urządzonych przez Stanisława Kostkę Potockiego. W kolekcji wilanowskiej znajduje się jeszcze pięć analogicznych czarek o analogicznym kształcie i dekoracji oraz cztery pokrywki.
Hasła kontekstowe: Aleksander Potocki, chmury, Kangxi, peonia, Pokoje Chińskie, Pokój Średni, Stanisław Kostka Potocki, Qing
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 5,8 cm, szerokość: 9,2 cm
Rodzaj obiektu
naczynie użytkowe...
Technika
kobalt, złocenie
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna