1239 Colbitzow I | 1239 Kołbaskowo I

Messtischblatt

Jest częścią kolekcji: Mapy archiwalne

Mapa jest załącznikiem do spisu toponimów, wykonanego w ramach zainicjowanego przez pomorskiego językoznawcę dr. Roberta Holstena (1862–1954) projektu, polegającego na zebraniu z przedwojennej prowincji Pomorze w wyniku wywiadów terenowych i kwerendy źródeł nazw obiektów fizjograficznych naturalnych i antropogenicznych oraz miejsc zamieszkanych i niezamieszkanych. Mapy topograficzne typu Meßtischblatt w skali 1:25 000 charakteryzują się bardzo wysoką szczegółowością i dokładnością odwzorowania topografii terenu.

Mapę 1239 Colbitzow I opracowano w 1886, a wydano w 1887 roku (dane na podstawie pierwszego egzemplarza). Obejmuje obszar w pobliżu miejscowości Colbitzow (Kolbitzow), Kreis Randow, Reg. Bez. Stettin, Prov. Pommern, dziś Kołbaskowo, pow. policki, woj. zachodniopomorskie, Polska. Jest jednym z dwóch zachowanych egzemplarzy arkusza przedwojennej mapy topograficznej oznaczonego godłem 1239, zawierającym dane o lokalizacji obiektów i ich nazw w zasobie archiwalnym Flurnamen Sammlung. Na drukowanej mapie ręcznie naniesiono warstwę z numeracją obiektów fizjograficznych odnoszących się do miejscowości: Schwennenz, Ladenthin (obie Niemcy); Mandelkow, dziś Będargowo.

Holsten, Robert (1862-1954)
Beckmann, Heinrich (czynny około 1929-1934)
Lau, A. (czynny około 1929-1934)
Lorenz (czynny około 1929-1934)