Amorek bawiący się motylem

Posążek

Jest częścią kolekcji: Rzeźby

Brązowy posążek Amora wykonany został w Paryżu około 1824r. według modelu Antonie`a Denisa Chaudeta (1763 – 1810) przez nieznanego rzeźbiarza. Antoine Denis Chaudet był francuskim rzeźbiarzem i malarzem. Tworzył w stylu klasycystycznym. Wykonywał grupy rzeźbiarskie, posągi, płaskorzeźby o tematach zaczerpniętych z mitologii, literatury oraz kompozycje alegoryczne. Był oficjalnym portrecistą Napoleona.

Amor bawiący się motylem należy do najlepszych i najbardziej znanych jego dzieł. Amor, bóg miłości, wyobrażony został jako nagi młodzieniec ze skrzydłami, klęczący na prawym kolanie. Palcami prawej dłoni ujmuje motyla za skrzydła, skierowanego ku trzymanej w lewej dłoni gałązce róży. Motyl symbolizuje duszę (psyche – w języku greckim). Mit Amora i Psyche był popularny w okresie neoklasycyzmu. Gipsowy model Amora bawiącego się motylem Chaudet wystawił w 1802r. na paryskim Salonie. Wersja marmurowa, wykończona po śmierci artysty przez Pierre`a Cartelliera eksponowana była na Salonie w 1817r., od 1847r. znajduje się w Luwrze. W 1824r. wystawiona została na Salonie wersja z brązu, której odlew wykonał A. Soyer, rzeźbiarz i odlewnik paryski zmarły po 1844r. (obecnie w Pałacu Wersalskim). Przedstawienie Amora bawiącego się motylem Chaudeta powtarzano w ciągu XIXw. w różnych materiałach i rozmiarach. Rzeźba łańcucka różni się od pierwowzoru marmurowego, w którym Amor nie ma przepaski, a prostopadłościenną podstawę zdobią figuralne płaskorzeźby.

Barbara Trojnar

Chaudet, Antoine Denis (1763-1810)

grupa rzeźbiarska

odlew