Stephanie, Łańcut
Fotografia
koniec XIX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Kamionkowa figurka ptaka drapieżnego, przypuszczalnie sokoła, stojącego na skale. Głowa skierowana w prawą stronę i uniesiona lewa nóżka sprawiają wrażenie pozostawania ptaka w pozycji gotowości do potencjalnego zerwania się do lotu. Wyobrażenie piór uzyskano poprzez delikatne rytowanie powierzchni rzeźby i pokrycie jej jasnobrązową malaturą z drobnymi ciemniejszymi plamkami, uzyskując stosunkowo wierne odwzorowanie ptasiego ubarwienia. Czarne, błyszczące od szkliwa źrenice sokoła zostały ujęte jasną oprawą.
W sztuce chińskiej ptaki drapieżne symbolizowały odwagę, nieprzeciętą siłę i heroizm. W XVIII wieku sokolnictwo było również modnym zajęciem pośród elit. Japońscy wojownicy z kolei niekiedy trzymali ptaki jako symbole potęgi militarnej i właściwej naturze siły. Kolekcjonowali również obrazy z przedstawieniami ptaków drapieżnych.
Kamionka to jeden z najstarszych wyrobów ceramicznych. Wytwarza się ją z mieszanki gliny, szamotu i piasku kwarcowego oraz wypala w bardzo wysokiej temperaturze. Przedmioty kamionkowe charakteryzują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, ale w porównaniu do porcelany jej ścianki są dużo grubsze i nieprzeświecające.
W kolekcji wilanowskiej znajduje się druga figurka drapieżnego ptaka do pary Oba zdobią obecne Pokoje Myśliwskie pałacu. Zostały wykonane w Chinach z przeznaczeniem na eksport na rynek europejski. Do Wilanowa trafiły najpewniej jako ciekawy przykład rzemiosła chińskiego, a także jako przedmioty ściśle związane z myślistwem, którego miłośnikiem był August Potocki, wnuk Stanisława Kostki Potockiego.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 27,6 cm, szerokość: 0 cm
Rodzaj obiektu
rzeźba - cała postać
Technika
szkliwienie
Tworzywo / materiał
kamionka
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
koniec XIX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XIX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XIX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna