Przedpokój przy Łazience, Pokój 69 II piętro

Przedpokój

Jest częścią kolekcji: Wnętrza

Nazwy inne: Pokój 69 II piętro, Przedpokój przy Łazience Kryształowej
Czas powstania: 1629-42 r. - konstrukcja ścian; ok. poł. XIX w. - malowidła, 2015 r. -tkanina
Architekci: nieznani
Artyści: nieznani

Pomieszczenie znajduje się w skrzydle wschodnim II piętra zamku i stanowi zakończenie Korytarza Północnego. Wejście do niego  prowadzi przez drewniane dwuskrzydłowe drzwi, częściowo przeszklone i dekorowane ornamentem z gotycyzujących, przeplatających się arkadek. We wschodniej części pomieszczenia znajduje się ścianka działowa z kryształowych luksferów, z drzwiami częściowo przeszklonymi, oddzielająca przedpokój od Łazienki Kryształowej. Na lewo od Łazienki Kryształowej znajduje się kolejne przepierzenie,  w górnej części ażurowe, z drzwiami malowanymi w sceny chińskie. Drzwi te prowadzą na podest i klatkę schodową ze spiralnymi schodami kończącymi się w Jadalni Zimowej (Salon Wejściowy) na pierwszym piętrze. Drzwi prowadzące na klatkę schodową są ozdobione chińskim krajobrazem w obramieniu kratownicy z wazonami z bukietami kwiatów i orientalnymi ptakami wpisanymi w romby i kwadraty. Ażurowe zwieńczenie dekorowane jest motywem chińskiej kratownicy. Na ścianach fryz z chińskimi pejzażami i scenami rodzajowymi oraz z wazonami kwiatów wpisanych w romby i kwadraty. Przedpokój ten nie będąc nigdy pomieszczeniem mieszkalnym służył gościom i rezydentom zamieszkującym II piętro jako najkrótsza droga do Jadalni Zimowej. Klatka schodowa powstała w II połowie XIX w. podobnie jak dekoracja chińska (po 1855 r.). W czasie prac konserwatorskich (2015 r. ) po zdjęciu tkaniny ze ścian odkryto w przedpokoju po prawej stronie od wejścia drzwi prowadzące do długiego wąskiego składziku.  Na podstawie archiwalnej fotografii z lat 20 XX w., przypisywanej Józefowi Piotrowskiemu, wynika że na początku XX w. dekoracje i ściany zostały przykryte tkaniną, wymienioną w latach 50 XX w., a w 1971r. podczas kolejnych prac remontowych tkanina została ostatecznie usunięta, zaś ściany pomalowano farbą olejną.

Podstawowa bibliografia:
•    Kossakowska – Szanajca Zofia, Majewska – Maszkowska Bożena, Zamek w Łańcucie, Warszawa 1964.
•    Omilanowska Małgorzata, Jakub Sito, Łańcut i okolice, [w]: Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, Instytut Sztuki PAN, Warszawa 1994.
•    Piotrowski Józef, Zamek w Łańcucie, Lwów 1933.
•    Potocka Elżbieta, , Łańcut - wspomnienia od roku 1885 do roku 1915, [Pamiętnik, maszynopis w zbiorach Muzeum-Zamek w Łańcucie].
•    Kompleksowa Konserwacja wystroju wnętrz, Dokumentacja opisowa, 2014 – 2016, AC Konserwacja Zabytków.

Opracowanie: Przemysław Kucia

wnętrza