Fotografia trzech kobiet na skarpie
1918 — 1939
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Fotografie ze zbiorów Haliny z d. Baruch Kamińskiej (Mamelokowej)
Całopostaciowa fotografia portretowa kobiety w atelier, w czepcu i z książką[?] w ręce – przypominającej Dianę Barlińską (Baruch; matkę Haliny z Baruchów Mamelok), która jest autorką listu. To fotografia zapewne żartobliwa – kobieta, wolno sądzić, przebrała się; chyba nawiązuje do tego przebrania z fotografii dowcipna uwaga z końca listu: ,,Ja mam dużo lekcji, ale zacznę wymawiać, bo wieję stąd niedługo’’.
W treści wspominane nazwisko państwa Dobrzyńskich, którzy mieli przekazać (nadać?) paczkę; nie wiemy, kim były te osoby.
Zachowane dwa znaczki i dwie pieczątki pocztowe z datą 10.10.21 i nieco zamazanym, ale dość czytelnym miejscem wysłania listu: Inowrocław. Adresat określony został jako: ,,Dr Józef Maybaum | Marzyński | Łódź | Piotrkowska 175’’, to mąż Stefanii z d. Grossman (zob. fotografie z kolekcji z kolejnymi numerami); w adresie pojawia się drugie nazwisko, Marzyński, stosowane przez rodzinę, jak można sądzić, od przełomu drugiej i trzeciej dekady XX w. List datowany: ,,12/X.’’ (z dopiskiem – żartobliwym – ,,Gubernia Piotrkowska”), czyli zapewne z datą późniejszą niż nadania, bliższą dniu urodzin adresata: 15 października (zob. datę podaną na nagrobku rodziny Marzyńskich, dostęp 29.07.2021). Podpis: „Wasza D.” (stąd nie ulega wątpliwości, że to Diana Barlińska/Baruchowa, pismo tożsame ze znanym z listu na odwrocie fotografii z Tyrolu z prawdopodobnie r. 1908).
Kolejne zdjęcia w kolekcji, do co najmniej MPOLIN-A25.1.95, to zdjęcia członków rodziny Marzyńskich/Maybaumów.
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
korespondencja, fotografia
Technika
pieczęć, druk, rękopis, fotografia czarno-biała
Tworzywo / materiał
papier, papier fotograficzny
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1918 — 1939
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1945-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1939-06-06
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna