Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Portret polski
Portret w ujęciu całopostaciowym (en pied; zwrot sylwetki w lewo, głowa 3/4 w lewo) przedstawiający najprawdopodobniej księcia Jerzego Ignacego Lubomirskiego (1687-1753), starostę bohusławskiego, w średnim wieku, w dużej peruce, upiętej z obficie puklowanych, pudrowanych włosów, odzianego w sięgającą do kolan zbroję płytową typu zachodnioeuropejskiego oraz w (narzucony na nią) długi, spływający do ziemi w dekoracyjnie udrapowanych fałdach karmazynowy płaszcz, podbity kosztownym futrem z gronostajów. Książę Lubomirski lewą rękę trzyma na rękojeści szpady, w prawej zaś, wyciągniętej ku przodowi, dzierży regiment. W tle rozciąga się pole bitewne, położone za liściastym lasem (fragmenty listowia otaczają dumnie i mężnie prezentującego się arystokratę z obydwu stron).
W barokowym kartuszu zwieńczonym mitrą książęcą (który znajduje się w lewym dolnym rogu kompozycji malarskiej) widoczna wpisana weń inskrypcja, odnosząca się do osoby portretowanego.
Jerzy Ignacy Lubomirski był najstarszym synem Hieronima Augustyna Lubomirskiego (ok. 1647-1706), hetmana wielkiego koronnego, kasztelana krakowskiego, urodzonym z jego związku małżeńskiego z Konstancją Bokumówną (z domu de Alten Bokum; zm. 1709), jeszcze zanim małżeństwo to zostało uznane przez Kościół. Jerzy Ignacy był dwukrotnie żonaty: od 1718 r. z Marianną z Bielińskich primo voto Doenhoffową (ok. 1685-1730); od 1737 r. z baronówną Joanną Marią z domu von Stein zu Jettingen (1723-1783), której udało się osiągnąć znaczne wpływy polityczne na dworze królewskim.
Obraz pochodzi z pałacu książąt Lubomirskich w Opolu Lubelskim, skąd – wraz z innymi wizerunkami (w całej postaci) – przejęła go rodzina hrabiów Potockich.
Jerzy Ignacy Lubomirski (1687-1753), książę, starosta bohusławski; Hieronim Augustyn Lubomirski (ok. 1647-1706), książę, hetman wielki koronny, kasztelan krakowski; Konstancja Bokumówna (Konstancja księżna Lubomirska z domu de Alten Bokum; zm. 1709); zbroja płytowa typu zachodnioeuropejskiego; pole bitewne; regiment; pałac książąt Lubomirskich w Opolu Lubelskim.
Agnieszka Woźniak-Wieczorek
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 191,0 cm, szerokość: 113,0 cm
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
olej
Tworzywo / materiał
płótno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna