"Portret Kobiety" ("Portret Mary Grey Miller")
Obraz
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Portret polski
Portret króla Polski Augusta II zwanego Mocnym (1670-1733), znajdujący się w zbiorach Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, przedstawia władcę, wówczas nie pierwszej już młodości, w ujęciu popiersiowym wprost, w pudrowanej peruce na głowie i z atrybutami przywódcy wojskowego. Portretowany ma na sobie kirys – element dawnego uzbrojenia rycerskiego. Do materii czerwonego płaszcza, podbitego drogocennym futrem gronostajowym, przerzuconego przez lewe ramię monarchy, przypięto gwiazdę Orderu Orła Białego. Tło gładkie, w odcieniach szarości. Obraz wykonany przez nieznanego autora po 1700 r. w technice pastelu na papierze, został naklejony na drewniane podobrazie. Ocena konserwatorska obiektu wykazała, że w partii królewskiego płaszcza dzieło być może przemalowano farbami olejnymi bądź gwaszem.
Ukazany na portrecie „wilanowskim” polski król-elekt z saskiej dynastii Wettinów, panujący w latach 1697-1706 i od 1709 r., dążył bezowocnie do przekształcenia Rzeczpospolitej w monarchię dziedziczną. W rodzimej historiografii dominuje ujemny pogląd na jego rządy.
August II zwany Mocnym (1670-1733), król Polski z saskiej dynastii Wettinów; król-elekt; gwiazda Orderu Orła Białego; atrybuty przywódcy wojskowego; kirys; pastel.
Agnieszka Woźniak-Wieczorek
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 81,0 cm, szerokość: 62,0 cm
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
pastel
Tworzywo / materiał
papier
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna