Zaświadczenie dla Grety i Ewy Haber
1944-05-24
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Na zbiór pamiątek składają się: przedwojenne zdjęcia rodzinne; list napisany przez Leona Habera do córki niedługo przed śmiercią; niemieckie zaświadczenia.
Leon Haber (1900-1943) był polskim Żydem ze Lwowa, tu wiódł życie w pierwszej połowie XX w. Był buchalterem. Poślubił Polkę pochodzenia austryjackiego, Gretę z d. Hering (1899-1984). Mieli dwie córki, Ingę (Krystynę; ur. 1926) i Rosel (Ewę; ur. 1927), wychowywane dwujęzycznie (z matką rozmawiały po niemiecku, z ojcem po polsku), w wyznaniu rzymsko-katolickim.
Przed ślubem Greta Hering była przez kilka lat opiekunką dzieci Maurycego i Frydy Axerów (stąd jej postać przewija się w ,,Ćwiczeniach pamięci" Erwina Axera, wspomnieniach wydanych w kilku tomach - w wielu zapiskach dotyczących jego wczesnego dzieciństwa). W późniejszym okresie nadal utrzymywali kontakty, na tyle bliskie, że Axerowie zapraszali Gretę Haber i jej rodzinę na letniska. Stąd w kolekcji pojawiają się zdjęcia ze Sławska.
Po zajęciu przez Niemców w 1941 r. Lwowa Haber został uwięziony (jesienią) w obozie w Winnikach. Prowadził tam rachunki, był ceniony przez komendanta, dlatego zapewne otrzymywał, i to wielokrotnie, kilkudniowe przepustki do domu (w kolekcji). Został stracony jako zakładnik w październiku 1943 r.
Wdowa i córki pod koniec wojny uciekły ze Lwowa (już przed NKWD) do Rzeszowa, posługując się nazwiskiem Cieślewicz (Greta spolszczyła imię na Małgorzata), potem do Lubania.
Pamiątki do muzeum przekazał Krzysztof Krochmalski, syn starszej z córek Haberów, wraz z tekstem swojego obszernego wspomnienia o dziadku.
Przemysław Kaniecki
Znaleziono 24 obiektów
między 1951 — 1996
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1914 — 1924
Muzeum Narodowe w Lublinie
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna