Futerał
1929 — 1945
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Pamiątki Mariana Rzędowskiego
Przypinka Biura Odbudowy Stolicy (BOS) – instytucji powołanej w 1945 dekretem Krajowej Rady Narodowej w celu odbudowy Warszawy zniszczonej w czasie II wojny światowej należąca do Mariana Rzędowskieo. Kierownikiem BOS-u został Roman Piotrowski, a jego zastępcami Józef Sigalin (zob. notę do jego papierośnicy *) oraz Witold Plapis. Początkowo najważniejszym zadaniem Biura było zabezpieczenie oraz inwentaryzacja ocalałych reliktów zabudowy miasta. Dalej przystąpiono do prac związanych z odbudową niemal całkowicie zrujnowanej Warszawy. Do największych projektów realizowanych przez BOS należała między innymi budowa trasy W-Z (Wschód-Zachód) łączącej ze sobą dzielnice stolicy położone po dwóch stronach Wisły. Biuro zostało zlikwidowane w 1951.
Architekt Marian Rzędowski stawił się w siedzibie PKWN (Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego) w Lublinie już 19 stycznia 1945 roku. Kiedy zaoferował przedstawicielom Komitetu swoją wiedzę oraz doświadczenie, od razu został skierowany z Lublina do odbudowy Warszawy. Jeszcze styczniu 1945 mianowano Rzędowksiego szefem Działu Realizacji w Biurze Organizacji Odbudowy Warszawy, a następnie szefem Działu Planowania BOS.
Przypinka jest wykonana z metalu o kształcie prostokątnej tarczy. Na powierzchni tarczy umieszczone zostało przedstawienie ptaka (orła) oraz trzyliterowy akronim. Dolna krawędź tarczy jest lekko spiczasta (po środku). Wszystkie krawędzie zostały pogrubione na brzegach, tworząc ramę dla przedstawienia, które znajduje się w centralnej części i zajmuje praktycznie całą powierzchnie traczy. Przedstawienie jest wypukłe na awersie oraz widocznie wklęsłe na rewersie. Wytłoczony na tarczy ptak ma rozpostarte skrzydła oraz szeroko rozstawione nogi między którymi znajduje się prosty ogon. Głowa ptaka zwrócona jest w lewą stronę (przedstawiona z profilu). Jego dziób jest otwarty, język wystawiony, pazury otwarte. Na korpusie zwierzęcia umieszczony został akronim „BOS” (Biuro Odbudowy Stolicy). Na odwrocie, po środku, przymocowana została metalowa szpilka.
Marta Frączkiewicz
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 2.3 cm, szerokość: 2.1 cm
Rodzaj obiektu
dodatek do ubioru
Technika
łączenie, gięcie, cięcie, odlew
Tworzywo / materiał
stop
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1929 — 1945
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
2. ćwierć XX wieku
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1936
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna