Krzesło — pastisz mebla gotyckiego
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Meble
Para szafek kątowych (Wil.2007/1 i Wil.2007/2) należy do grupy mebli wykorzystujących przestrzeń w narożnikach pomieszczeń. Powstała w początku XVIII w okresie fascynacji właścicieli Wilanowa meblami angielskimi w stylu królowej Anny, czy nieco późniejszym Jerzego I. Meble te charakteryzowały się elegancją uproszczonej formy i dekoracji, wysokim gatunkiem materiału (włoskiego orzecha) i funkcjonalnością.
Wysoka szafka kątowa o podstawie trójkąta ustawiona na cokole z wysokimi nóżkami lekko wygiętymi zamykana jest jednoskrzydłowymi drzwiczkami. We wnętrzu korpusu szafki znajdują się półki, w podstawie płaska szuflada. Dekoracja fasadowa nawiązuje do elementów architektonicznych: płyciny obrzeżone są półwałkami, flankowane przez stylizowane, kanelowane pilastry, części konstrukcyjne podkreślają profilowane gzymsy.
Najbardziej efektowna jest dekoracja szczytu szafki profilowanym gzymsem w kształcie przerywanego łuku, ze sterczyną na osi zwieńczoną gałką. Kształt ten, w uproszczeniu, powtarza górna krawędź drzwiczek. O kolorystyce decydują naturalne walory włoskiego orzecha o ciepłej brązowej barwie i atrakcyjnym usłojeniu tworzącym naturalny ornament oraz dekoracje z brązu złoconego o formach rokokowych w układzie symetrycznym umieszczonych w zwieńczeniu szafki i podstawie (sterczyny, plakietki, okucie zamka, stopki nóżek). W centralnym punkcie drzwiczek znajduje się ażurowa plakieta z ornamentem roślinnym, i symbolami pomyślności rogiem obfitości, girlandą i postacią putta z pochodnią rączce. Woskowanie powierzchni wydobywało głębie koloru i nadawało jej lekki połysk, ornamenty z brązu złoconego dodały splendoru. Ten typ dekoracyjnego zwieńczenia jest charakterystyczny dla mebli angielskich (zwłaszcza sekreter) i naśladowany był przez warsztaty europejskie w kolejnych okresach.
AK
wilanowska kolekcja, meble angielskie, meble z orzecha
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 220,0 cm, szerokość: 70,0 cm
Rodzaj obiektu
mebel szkieletowy
Technika
fornir, złocenie
Tworzywo / materiał
orzech; brąz
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna