Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Meble
Jedna z pary niskich szafek pochodzących z zespołu szczególnie cennych mebli z epoki Napoleona III, w skład którego wchodzą cztery szafy różnej wielkości (Wil.436, Wil.437, Wil.438, Wil.3035). Są dziełem Mathieu Beforta, ebenisty specjalizującego się w markieteriach inspirowanych twórczością André Charlesa Boulle.
Konstrukcja mebla jest prosta; prostopadłościenny korpus z dwuskrzydłowymi drzwiami zamykanymi na zamki wsparty na nieco wystającym cokole, od góry przykryty jest prostym,
nieco większym blatem. Wnętrze wyposażone jest w jedną półkę. Powierzchnia mebla pokryta jest fornirem hebanowym stanowiącym tło dla kontrastującej dekoracji markieterią w której symetryczne kompozycje arabeskowe wykonane są ze złoconej blachy i szylkretu. Główny walor bogatej dekoracji stanowią płaskorzeźbione, cyzelowane i złocone dekoracje drzwiczek szafki charakterystyczne dla wyrobów tego ebenisty. W prostokątnych ramkach (z motywem akantu) wypełnionych markieterią umieszczono plakiety figuralne: kobietę z kwiatami – alegorię Wiosny i starca z ogniem płonącym w wazie – alegorię Zimy. W narożnikach – okazałe kątowniki z wolutami i kampanulami. Na listwie oddzielającej skrzydła drzwiczek mistrz umieścił wąski pas markieterii, plakietę z maską espagnolette i kompozycję muszli wolut i kampanul. Boczne ścianki zdobią plakiety z głowami Herkulesa w lwiej skórze. Jeżeli jeszcze zwrócimy uwagę na ozdobne złocone gzymsy oddzielające korpus od blatu i od cokołu, rozetki na bokach i cokole, listewki i okucia uzupełniające kompozycję musimy uznać, że szafka stanowi jeden ze znakomitszych przykładów mebli reprezentacyjnych.
AK
wilanowska kolekcja, warsztat francuski, kolekcja wilanowska, markieterie
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 90,5 cm, szerokość: 87,0 cm
Rodzaj obiektu
mebel skrzyniowy
Technika
boulle, inkrustacja, złocenie
Tworzywo / materiał
drewno; brąz; szylkret
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna